Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız Home » Makale » ALİ ELDEM
  • Bizi takip edin !

ALİ ELDEM 

Ali Eldem

ALİ ELDEM: “Yepyeni Bir Tüketici Dergisi”

Tüketicinin Dayanıklı Tüketim Malları Sektöründen beklentilerinin irdeleneceği, sektör içinde bulunan tüm kurum, kuruluş ve kişilerin ilgi odağı olacağına inandığım bu derginin öncelikle camiamıza hayırlı olmasını, sizlerin de başarılarınızın devamlı olmasını temenni ederim.

Dayanıklı Tüketim Malları Sektöründe, perakende bazında faaliyet gösteren hipermarketler, modern dağıtım kanalları, alışveriş merkezlerinde bulunan perakendeciler, kurumsal olarak kendilerini yenilemekte, geliştirmekte, tüketici beklentilerine anında cevap verebilmektedirler.

Bunların dışında bulunan geleneksel cadde mağazası dediğimiz tüketim mamulleri satıcılarının bir kısmı da münhasırlık kapsamında satış yapmaktadırlar.

“Arçelik, Vestel, Bosch, Siemens, Beko, vs gibi” satış noktaları da kurumsal kimlik içinde tüketicilere en iyi şekilde hizmet verebilmek için çalışmaktadır.

Karışık mamuller satan mağazalar, çeyiz satışı yapan mağazalarımız, tüketicilere en iyi hizmeti verebilmek için birbirleri ile farklı bir rekabet içerisinde bulunmaktadırlar.

Yeni dergimiz vasıtasıyla Derneğimizin üyelerine, dolayısıyla tüm Dayanıklı Tüketim Mamulleri satıcılarına bugünkü tüketici profilini hatırlatırken, Tüketicilerin de bizlerden neler beklemiş olduklarını da irdelemiş oluruz zannediyorum.

Günümüzde Tüketici;

* Tartışan – Sorgulayan,
* Harcadığı paradan maksimum fayda sağlamak isteyen,
* Sağlıklı yaşam sürdürebilmek için çevre bilinci gelişmiş,
* Daha güvenli, daha sağlıklı ürün isteyen,
* Kaliteyi ucuza almak isteyen,
* Sorunlarının çabuk çözüme kavuşturulmasını isteyen,
* Zamanını en iyi şekilde kullanmayı arzu eden, konumdadır.

Artık Tüketiciler piyasa araştırması yapmadan alışveriş yapmamaktadırlar.  İnternetin yaygınlaşmasıyla her an istedikleri bilgiye ulaşma imkanına sahiptirler.

Elbette alışverişlerini yapmalarında en önemli etken eş-dost tavsiyesidir. Yeni ürünlerin satın alınmasında görsel reklamlar çok etkili olup, tüketiciler karar verirken fiyattan, mamulün görünümünden, markadan da etkilenmektedir.

Yine tüketicilerin % 10 – 15 oranındaki kısmı ambalajların çevre dostu olmasını arzu etmektedir.

Özellikle tüketicilerin, sektörümüzden öncelikli beklentilerinin arasında garanti süresi önem arz etmekte, satış sonrası hizmeti, kullanıcı kılavuzunun anlaşılabilir ve Türkçe olması gelmektedir.

Ülkemizde Tüketicilerin % 76 ‘ sı kendilerinin yasal olarak korunduğuna inanmaktadır. % 53′ü eğer kanuni yollara başvurursa sonuç alabileceğini bilmektedir.

Artık, haklarını bilen, hakkını arayan, nerede – nasıl arayacağının bilincinde olan Tüketiciler vardır. Bizler; Dayanıklı Tüketim Mamulleri satıcıları, çalışanları, bu sektörün içinde bulunanlar, Geleneksel yapı içerisinde Tüketicilerin eş – dost tavsiyelerinden etkilendikleri, görsel reklamların satın alma bilinçlerini pekiştirdiği, kaliteyi ucuza satın almak isteyen, kullanma kılavuzunu okuyan Tüketicilerle karşı karşıya olduğumuzun bilincindeyiz.

Tüketicilerin;
- Fişsiz, faturasız alışverişi sağlıklı bulmadıklarını,
- Etiketsiz ürünlere güven duymadıklarını,
- Çevre bilinci olmayan ambalaj istemediklerini,
- Garanti Belgesi süresini titizlikle kontrol ettiklerini,
- Servis hizmetinin kolay, hızlı, ulaşılabilir olmasını,
- Etiketlerin net ve anlaşılabilir olmasını,
- Fiyatın üzerine ilave ödemeler eklenmesinin rahatsızlık yarattığını,
- Satış sözleşmelerinin büyük puntolarla, kolayca okunabilir şekilde olmasını,
- Satıcının her dediğine inanmayan, sorgulayan, sorduğu soruya net cevaplar arayan, promosyon ürünlerini inceleyen, titiz, bilgili, bilinçli olduğunu bilen;

Biz Geleneksel cadde mağazaları, bu bilinç içerisinde davranışlarımızı devamlı geliştiriyoruz. Kendimizi, personelimizi eğitiyor,   mağazalarımızı çevreye duyarlı şekilde, Tüketicilerimizin beğenisine sunmak için geliştiriyoruz.

KRAL’ ın, Tüketici olduğunu biliyoruz.

Bu bilinç içerisinde tüm Tüketicilere ve Meslektaşlarımıza başarılar diliyorum.

Saygılarımızla

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display