Tüketici Dostu Dergisi|Perşembe, Kasım 21, 2019
Buradasınız Home » Makale » BÜLENT MATARACI
  • Bizi takip edin !

BÜLENT MATARACI 

DSC_0123

BÜLENT MATARACI: “Tüketici her zaman haklı olamıyor”

Hayatımıza öylesine giren internet, toplumun her kesiminin hemen hemen her alanda kurtarıcısı olurken, bu zaafı haksız kazanca dönüştüren fırsatçılardan korunmalıyız!

Bilinçli toplumlar, sivil denetim mekanizmasını çalıştırmalıdırlar.  Her anlamdaki duyarlılıklar, gelecek neslin daha bilinçli olmasına, sosyal gelişmeye ve de huzurlu bir  geleceğe olanak sağlayacaktır.

Dayanıklı Tüketim Malları alanında faaliyetlerini sürdüren, Satış Sonrası Hizmetler Derneği  (SHD); tarafınca yapılan bir araştırmayı, sosyal sorumluluk misyonuyla tüketicilerle paylaşmak istiyoruz.

“Bilinçlendirme”………………………………….

 “Tüketicinin İnternet Belası”

Marka logolarının izinsiz kullanımlarıyla Tüketiciler, yetkisiz kişiler tarafından (başta internet olmak üzere, birçok iletişim kanalları aracılığıyla) aldatılmaktadır.

Tüketici, internet üzerinden ulaştığı ve markanın kendine verdiği güvenle hizmet talep etmektedir.

Marka yetkisi bulunmayan “SERVİS veya ÖZEL SERVİSLER”  müdahalesiyle;

*Ev aletlerinin ekonomik ömürlerinin bitmesi, atıl hale gelmesi

*Elektik kaçaklarından kaynaklanan kazalar,

*Hatalı müdahale nedeniyle yangınlar,

*Hayati tehlikelere varan sorunlar,

*Onarımda kullanılan yan sanayi veya çıkma malzemeler,

* Yetkili servis ücretlerine dengelenen (haksız rekabetle) tahsil edilen ücretler,

*Problemin devamı halinde, tekrarlı hizmet, yeni ödemeler veya hiç ilgilenmeme

gibi birçok sorunla birlikte sonuç olarak;

Konfor için kullanılan ürün hizmetlerindeki tercihlerde çözülemeyen sorunlar, başkalaşan problemler, ödenmiş bedeller ve farkında olmadan marka imajına verilen zararlar oluşmaktadır…

Bu durumdaki tüketici, marka ve logoların sadece yetkilendirilen işletmeler tarafından kullanılabileceğini düşündüğünden ve de güven duyduğundan, karşılaştığı sorunların çözümlerini de, HAKLI olarak markayı yönetenlerden beklemektedir.

“Servis veya Özel Servis” adı altında faaliyette bulunan ve markaların yetkilendirmediği bu tür işletmeler, “Serbest Piyasa Ekonomisi”  kapsamında denetlenemiyor, şikayetler ele dahi alınamıyor.

Son dönemlerde hızla artan bu tür gayri yasal çalışmalara, marka yöneticisi firmalar, yasalardaki mevzuatlar nedeniyle engel olamamakta, isim veya unvan değişiklikleriyle yoluna devam etmektedirler.

Konunun çözümü; Tüketici Koruma Kanunu, Hakem Heyetleri ve Tüketici Derneklerini aşmakta ve 15 yıldır çözüm aranmamaktadır.

Serbest ekonominin böylesine serbestleştirdiği ülkemizde, haksız rekabetin önlenmesini sosyal adalet ruhu gelişmiş yetkililerin duyarlığına salıvermek de yetmiyor artık…

Tek çözüm, mahkemeler…

 

Markalaşma yatırımları, meslek ve ürün eğitimlerini alan, tüketici beklentilerine uyumlu çalışmalar ve emekler veren,  bağlı oldukları firma kriterlerine uyan,  taahhütlerde bulunan, devletin yasal mevzuatlarına ve de vergi sistemine uyan firma ve yetkilendirdiği servis haklarının koruması, bilinçli tüketicilere düşmektedir.

Hukuk mevzuatı; bu tür konuların ele almasında caydırıcı.  “Atılan taş, ürkütülen kuş”a değmiyor.

“Su, yolunu bulup kaybolup gidiyor.”

Hal böyleyken! Tüketicinin profesyonel beklentileri, yasal olmayan amatör anlayışlarla besleniyor.

Çıkın işin içinden!

Kalın sağlıcakla.

Saygılarımla.  24 / 10/ 2010

Bülent Mataracı

Satış Sonrası Hizmetler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 info@shder.org

 

 

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display