Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Firma » CHIBEB İSMAİL
  • Bizi takip edin !

CHIBEB İSMAİL 

239063-04-h

“Öncelikle HTS’nin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

HTS 2007 yılında kuruldu ve amacı dayanıklı tüketim sektöründe faaliyet gösteren firmalara satış sonrası hizmetler vermek.

Satış sonrası hizmetler neleri kapsıyor?

Satış sonrası hizmetlerde, satıştan sonra müşterinin ihtiyacı olan her şey HTS tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle tüm nihai tüketicilerin aramalarına cevap vermek için bünyemizde çağrı merkezi mevcut. Çağrı merkezimiz 16 agent kapasiteli ve en son teknolojiyi kullanmaktadır. Buna ek olarak onarım ve montajın yapılması için, tüm Türkiye’de 800 anlaşmalı servis noktamız var. Servislerimiz özenle seçiliyor ayrıca istenilen seviyedeki hizmeti verip vermedikleri periyodik olarak denetleniyor. Ayrıca bu servislere lojistik destek vermek için deneyimli 35 kişilik bir ekibimiz var. Bu ekip, servislere ödemelerin yapılması, teknik destek ve eğitim verilmesi ayrıca yedek parça tedariki ve dağıtımından sorumlu.

Şu anda HTS kaç markaya hizmet veriyor?

HTS konusunda uzman 5 firma ve 9 markaya hizmet vermektedir. Bu markalar ankastre, beyaz eşya, tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri konularında Türkiye’nin lider firmalarıdır.

Peki, çalıştığınız firmalara ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Çalıştığımız firmaların satış sonrası hizmetlerinin profesyonel bir kadro tarafından yürütülmesini sağlıyoruz. Böylelikle bizimle çalışan firmalar, ana faaliyet konularına daha rahat ve daha fazla vakit ayırarak odaklanıyorlar, sonuç olarak takdir edersiniz ki,  ana faaliyet konularında başarıyı daha hızlı yakalıyorlar. Bütün bunlara ek olarak,  çalıştığımız firmalar tüketicisine en kaliteli hizmeti verirken büyük oranda maliyetlerinde de tasarruf sağlamış oluyorlar.

HTS’nin tüketiciye sağladığı avantajlardan bahsedebilir miyiz?

Tabii ki, müşteriler satış sonrası hizmetleri profesyonel bir şirket tarafından aldıkları için daha kaliteli,  çözüm odaklı, hızlı ve etkin hizmet almış oluyorlar. Dolayısıyla HTS’nin kuruluşunda ana prensip olarak belirlediği müşteri memnuniyeti ilkesi gerçekleşmiş oluyor.

Bu durumda dayanıklı tüketimde faaliyet gösteren firmaların çoğu HTS’yi tercih etmeli…

Evet, dayanıklı eşya tüketiminde faaliyet gösteren firmalar HTS’yi tercih etmeli fakat bazı firmaların bu konu da bazı çekinceleri olmuyor değil, bizimle çalışacak ya da çalışmayı düşünen firmaların çekinme nedeni HTS’nin alternatifinin olmaması. Bunun için HTS gibi şirketlerin yayılması ve aslında böyle bir sektörün oluşması,  bizim daha çok firma ile anlaşma yapmamızı sağlayacaktır. Şu anda Avrupa’da hiçbir beyaz eşya veya elektronik firması servis hizmetini kendisi yürütmüyor, tüm servis hizmetleri HTS gibi profesyonel şirketler tarafından yürütülüyor. Türkiye’de de aynı durum olacak fakat tabiî ki zamana ihtiyaç var. Yine de HTS 4 sene içinde 9 farklı markaya hizmet vermeye başladı ve bu sayı önümüzdeki aylarda artacak.

Hizmet verdiğiniz markalar farklı tüketici segmentlerine hitap ediyor, bunu nasıl başarıyorsunuz?

Her markaya hizmet veren servis noktaları farklı; ayrıca operasyonel faaliyetlerin dışında, her markaya hizmet veren kişiler de farklı. Bunun yanı sıra 0 markalarda fark yaratan değişim kararını HTS değil firmalar alıyor. Dolayısıyla markanın vermek istediği hizmet kalitesine göre hizmet verebiliyoruz. Örneğin bazı markalar arızalı ürünü değiştirme yoluna gider yani sadece tüketici yasasını uygularken, diğer markalar ancak ürün 2 kere arıza yapınca hemen değişim yapabiliyorlar.

Size göre ürün satın alma kararında satış sonrası hizmetlerin kalitesinin etkisi nedir?

Bildiğiniz gibi ürünler birbirine çok fazla benzemeye başladı dolayısıyla tüketicilerin ürün tercih etmelerindeki en büyük etken satış sonrası hizmet kalitesi ve sunulan garanti süresi. Bu nedenle üretici ya da ithalatçı firmaların birbirleri arasında fark yaratabilmelerinin tek yolunun kaliteli satış sonrası hizmet ve uzun garanti süresi olduğunu düşünüyorum.

Sizce HTS’yi farklı kılan nedir?

HTS’yi farklı kılan deneyimli kadromuz. HTS’de çalışanların %80’i daha önce öncü firmaların satış sonrası departmanlarında çalışmış değerli arkadaşlarımız. Ayrıca HTS’deki tüm çalışanlar müşteri memnuniyetinin ne derece önemli olduğunu çok iyi bilir, yaptığı işin hassasiyetinin ne denli önemli olduğunu bilerek çalışır ve bu konuda gerekli  eğitimlerden belli zaman dilimleri içerisinde geçer.  HTS’ nin tek işinin satış sonrası hizmetler olması, HTS’yi farklı kılan noktalardan biri. Bunun dışında her geçen gün yaptığımız yatırımlar hizmetlerimizin daha kaliteli olmasına yardımcı oluyor.

 Yaptığınız yatırımlardan biraz bahseder misiniz?

Yaptığımız yatırımları kısaca şöyle özetleyebilirim; “Bilgi sistem için yaptığımız yatırımlar sayesinde, 800 servis noktası ile sürekli bağlantı halindeyiz. Servisler ödemelerini takip ediyor, ayrıca cari hareketlerini online olarak görüyor, bunun yanı sıra yedek parça kodları ile yedek parçanın bizde olup olmadığını görebiliyor ve yedek parça siparişlerini verebiliyorlar. Bu sene çağrı merkezi için de bir yatırım yaparak mevcut analog sistem yerine, IP sistem kullanmaya başladık. Bu sene içinde ayrıca 2500 m2’ lik yeni merkezimize taşındık.”

Önümüzdeki dönemde hedefleriniz neler?

Yakın vadede hedefimiz yeni firmalarla anlaşma yaparak bir sinerji yaratmak ve orta vadede ise nihai tüketiciler tarafından aranan bir servis sağlayıcısı markası olmaktır. Ürünün servis hizmetinin HTS tarafından verilmesini, müşteriler için bir tercih nedeni haline getirmeyi hedefliyoruz.

TüketiciDostu okurlarına iletmek istediğiniz bilgiler var mı?

Türkiye’de Sanayi Bakanlığı Tüketicilerin zarara uğramaması için çok ciddi çalışmalar yapıyor, bu nedenle her tüketici haklarının ne olduğunu çok iyi bilmesi gerekiyor ayrıca haksızlığa uğradığında da nereye başvurması gerektiği konusunda bilgili olmalı. Tüketici haklarını bilmediği zaman hiçbir şeyi elde edemez ayrıca hakkı olmayan bazı şeyleri talep edebilir.

Örneğin çoğu kişi bazı mağazalar tarafından sunulan ’7 gün içinde koşulsuz ürün iadesini yasa olarak zannediyor ve sebep göstermeden ürün değişimi ya da iadesi talebinde bulunuyor. Eğer tüketici yasayı ve haklarının ne olduğunu bilirse; kendisi, üretici ve de satış sonrası hizmetler daha verimli hizmet sunabilir.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display