Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Firma » EMSAN GENEL MÜDÜRÜ UĞUR KAYMAK
  • Bizi takip edin !

EMSAN GENEL MÜDÜRÜ UĞUR KAYMAK 

DSC_0571

Tüketicinin, ürünlerinizi seçme nedenleri nelerdir / neler olmalıdır?

Emsan köklü ve güvenilir bir marka olması nedeni ile her zaman ürünlerinin arkasındadır. Satış sonrası tüketici talepleri en kısa sürede cevaplanmakta ve şikâyetler giderilmektedir. Ayrıca tasarımdaki özgünlük, fiyat/kalite orantısı tercih sebebi olacaktır. Her gelir grubundan tüketici bizim ürün yelpazemizde kendine uygun bir ürün bulabilir. Genel olarak düşünürsek orta gelir grubu Emsan’ın hedef kitlesi diyebiliriz. Ama fiyat-kalite dengesine baktığımız zaman gelir grubu ne olursa olsun tüketicilerin Emsan ürünlerinden tatmin olduklarını görüyoruz

Firmanız adına, tüketiciye ne gibi mesajlar aktarmak istersiniz?

Emsan, 1973 yılından itibaren imalatını yapmaya başladığı ürünlerle ilgili kalite standartlarına çok dikkat eden bir marka. O günden bugüne tüketicisiyle buluşturduğu ürünlerde onları hiçbir şekilde yanıltmadı. Ürünlerinin hep arkasında durup hem kalitesi hem de fiyatlarıyla hep tüketicilerinin yüzünü güldürdü ve her zaman beklentilerini karşılayan ürünler yaptı. Emsan sektörde çelik tencereye adını vermiş bir marka. Çelik tencere markasıyla özdeşleşmiş, nicelikli marka haline gelmiş. Bunun için de bugün hala tüketicilere mutfak gereçleri ya da paslanmaz tencereyle ilgili hangi markaları anımsıyorsunuz diye sorduğunuzda ilk iki marka arasında Emsan denildiğini biliyoruz. Dolayısıyla da güvenilir ve kabul görmüş bir marka olarak yolumuza hızla devam ediyoruz.

2011 yılında, piyasanın genel durumu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Zücaciye sektörü son senelerde oldukça gelişti. Gerek bu sektördeki yerli ve yabancı firmanın artması ve gerekse tüketicinin satın alma gücünün artması bu konuda çok etken oldu. Genel olarak sektörümüzün 2011 de bir önceki yıla göre %10 seviyesinde büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu büyüme sofra kültürümüzde yaşanmakta olan değişime paralel olarak gerçekleşiyor.

Türkiye genelinde, tüketicilerin şu anda tercih ettikleri dağıtım kanalları sizce hangileridir?

Tüketici hala bir zücaciye ürününü seçerken bu ürünü yakından görmek, eline almak ve hissetmek istiyor. Ayrıca ürünlerin farklı alternatiflerini bir arada görüp arasında tercih yapabileceği bir ortamda alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle en önemli dağıtım kanalı hala zücaciye dükkanları ve AVM lerde yer alan ve farklı markalı ürünleri bir arada bulabileceğiniz satış mağazalarını tercih ediyor. Bunun yanı sıra güvenilen markaların internet mağazalarından yapılan satışlar da giderek önem kazanıyor.

Sektörde, 2011-2012 trendleri sizce neler?

2011- 2012 trendleri daha renkli ve daha fonksiyonel ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Daha küçük ürünler tüketiciye daha sempatik geliyor olacak ki, ufak tencereler tavalar, sütlükler giderek ilgi görüyor. Ürünlerin bir kavram etrafında toplanıyor olması da ayrıca son zamanlarda ilgi görüyor. Tencere takımı, çaydanlık cezve, sofra takımı, kahvaltı takımı hatta masa örtüsünün aynı çatı altında toplanması yeni dönemde de ilgi çekeceğe benziyor.

2011 yılının son çeyreğinde satışlarınız ne aşamada?

2011 son çeyreğine girdiğimiz Ekim ayı itibari ile satışlarımızın beklentimiz doğrultusunda seyir ettiğini söyleyebiliriz. Ancak son günlerde döviz kurlarında yaşanan aşırı hareketlilik ve yüksek kur değerleri kalıcı hale gelirse tüketicide bir koruma refleksini harekete geçireceğinden ve bu nedenle satın alma kararlarını erteleyebileceğinden de endişe duyuyoruz. Bu gerçekleşse bile, biz 2011 yılı hedefimizi çok yakın bir yüzde ile tutturmuş olacağız.

2011 yılsonu ürün satış adet & ciro hedefiniz nedir?

2011’in ilk 6 aylık diliminde geçen yıla oranla ciro bazında yüzde 100 büyüme kaydettik..  Şu an ciroda sektörümüzde ilk beş içindeyiz ve çabamız hem cirosal anlamda ilk sıraya oturmak, hem de tüketicimizin ihtiyaçlarını giderirken bizi ilk aklına gelen marka olarak konumlandırmasını sağlamak için harcanıyor. 2011 yılı sonunda hedeflediğimiz ciro ise 60 Milyon TL.

2012 yılında ne gibi yenilikleriniz olacak?

Emsan markasının genç tüketici kitlesi ile daha yoğun bir iletişim içerisinde olması gerekiyor.  35 yaş üzerindeki tüketicinin Emsan markasına duyduğu güveni, bu yeni tüketici kitlesine de aşılamamız gerekli. 2011 yılı sonuna kadar yapacağımız çalışmalar, bu hedef kitleye yönelik olacak. 2010 yılındaki hedefimizi aştık ve 2012 yılını da büyüme yılı ilan ettik. Yurtiçi piyasaların yanı sıra yakın coğrafya, komşu ülkeler bazında da ciddi bir gelişim süreci içindeyiz. Yurtiçi ciromuz kadar bir ciroyu, yakın ülkelerde de yakalamak amacındayız ve bunun için bu ülkelerde de bayilik çalışmaları konusunda adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. İlk adımlarımızı İran’da attık. Azerbaycan da hedeflerimiz arasında. 2012 planları arasında olan bir başka şey ise, mağaza sayısına 5 yeni mağaza daha eklemek istiyoruz.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display