Tüketici Dostu Dergisi|Perşembe, Kasım 21, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Firma » ERTAN ÜNGELDİ
  • Bizi takip edin !

ERTAN ÜNGELDİ 

DSC_0545

ERTAN ÜNGELDİ: “Tüketici, 5-10 sene evveline göre, çok daha bilinçli.”

(TARHANLAR Elektrikli Cihazlar San. ve Tic. Ltd. Şti.)
Faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
35 senelik firmayız. Başlangıçta, 5 sene toptancılık yaptık. 1983 senesinden beri de, perakendecilik yapıyoruz.

Satışlarınız nasıl gidiyor?
İşlerimiz 2001 yılına kadar gayet iyi idi. 2001’den itibaren,  satış grafiğimiz devamlı aşağı doğru düşüyor. Fakat yapacak pek de birşey yok diye değerlendiriyoruz.

Açılan Gross Marketler bizleri gerçekten engelliyorlar. Gross Marketteki fiyatları da takip ediyoruz. Günlük yapmış oldukları promosyonların dışında, normal şartlar altında bizim fiyatlarımız çok daha iyi, %15-20 gibi daha düşük. Gross Marketlerin, “en hesaplı fiyatı veren biziz.” Imajını çizdiklerini ve insanların da bunlara inandıklarını düşünüyorum. Tüketiciler, marketlerin cafcaflı görüntüsü ve büyüklüğü karşısında, “Orada aldatılmıyorum, orada en iyi fiyatı alıyorum.” düşüncesi içerisinde, araştırmadan gidip onlara teslim oluyorlar. Sonra da sonuçlarını bizler yaşıyoruz; “ ………… ‘den bu ürünü 598TL’ye aldım, sizde 448TL. Aynı ürün, nasıl oluyor? Şu buzdolabını oradan 1.798TL’ye aldım, sizde fiyatı 1.398TL.” diyorlar. Öğreniyorlar ama ürünü de almış oluyorlar. Elektronik  ürün satan büyük firmalar, o imajı işlediler ve insanlara yerleştirdiler. Kredi kartı olanlar, oradan alışveriş yapıyorlar. Bize geldikleri zaman, “kredi kartımız yok” diyip, bizden senet ile ürün almak istiyorlar. Bir de bununla uğraşıyoruz.

Beşiktaşta tanıdığımız ve bildiğimiz eski müşteriler var, onlara senet ile ürün veriyoruz ama diğerlerine vermiyoruz. Fakat eski müşterilerimiz, kredi kartları olduğu halde, bizden senet ile ürün alabiliyorlar. Ödemelerini de geciktirip, aksattıkları oluyor. Senelerin vermiş olduğu diyaloğu, kendi lehlerine kullanıp, geç ödeme yapıyorlar. Fakat yapacak birşeyimiz yok. Bilerek, mecburen o şekilde senet ile ürün veriyoruz. “Nasıl olsa para batmayacak, sadece geç ödenecek.” düşüncesi içerisinde oluyoruz.

Genel olarak çalıştığınız markalar nelerdir?
Beko, Indesit Ariston satıyoruz. Şu anda yavaş yavaş Samsung satmaya başladık, daha doğrusu satmaya başlama mücadelesi veriyoruz. Beko’dan çekilmeye çalışıyoruz çünkü Beko’nun bayilik şartları zor. Şu piyasa şartları altında, onların kotalarını doldurmak güç. Bundan sonra Indesit Ariston ve Samsung ile dönmeye çalışacağız.

 

Sizce Tüketiciler, Alışveriş Merkezlerini mi, Zincir Mağazalarını mı, yoksa Bayileri mi tercih ediyor?
Daha evvel de bahsettiğim gibi Tüketiciler, Zincir Mağazalarını ve Alışveriş Merkezlerini tercih ediyorlar. Örneğin; Cumartesi günleri eskiden çok iyi satış yapardık. Fakat şu anda Cumartesileri, satışta en kötü günlerimiz çünkü insanlar alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar. Çocukları ile beraber gidiyorlar, çocuklar oynarken, yemek de yiyebiliyorlar ve ihtiyaçlarını da, bu esnada Alışveriş Merkezindeki mağazalardan temin edebiliyorlar. Bu yüzden de, Cumartesi günleri bizim gibi Geleneksel Bayiler için de büyük bir eksi oluyor. Cumartesine göre, diğer günlerde daha iyiyiz.

Tüketici eskiye göre daha mı bilinçli, yoksa daha mı bilinçsiz?
Tüketici gittikçe daha çok bilinçleniyor. Alacakları ürünü, bizden de ve internetten de inceleyebiliyorlar. Dolayısıyla fiyatları da internetten görüyorlar. Daha iyi bir kıyaslama yapıyorlar ve karşımıza bilinçli şekilde çıkıyorlar. Tüketici, 5-10 sene evveline göre, çok daha bilinçli.

 

Internet üzerinden satış gerçekleştiriyor musunuz?


Bir ara İnternet üzerinden satış yapma mücadelesi verdik ve zorlandık. İnternet üzerinden satış yapacağınız zaman ya bütün Türkiye’ye, ya da bütün İstanbul’a satış yapmanız gerekir. İstanbul’da çok uçuk ve çok değişik yerlerden sipariş geldi. O yerlerden gelen siparişlerde, ürünlerin nakliyatını yapmak çok zor oluyordu. Ayrıca İnternete çok cazip fiyatlar ile çıkılması gerekiyor. Cazip fiyatlar ile çıkıldığı zaman kar marjı çok az oluyor. Dolayısıyla, ürünleri nakliye etmek bizim için zor oldu. 2-3 ay uğraştık fakat maliyet çok fazla çıkınca geri çekildik. O çok zor bir iş…

Sizden ürün satın alındığında, ne gibi olumlu ya da olumsuz tepkiler geliyor?
Bizden ürün satın alındığında, “olumsuz tepki geliyor” diye birşey yok. Biz iddia ediyoruz ki, çok iyi fiyatlarda ürün satıyoruz. Biz de, fiyatları çok iyi takip ediyoruz. Gross Marketlere  göre, daha uygun fiyat vermeye gayret ediyoruz. Bizim en büyük artımız,malı satarken her türlü ilgi ve alakayı göstermemizdir. Servis gidişatını organize ediyoruz. Hatta, ürün satın alındıktan bir gün sonra servisin gitmesine rağmen, müşteri ürünün aynı gün monte edilmesini istediği için, elemanımızın ilgilendiği de oluyor. Günü birlik ya da aynı saatte servisini yaptığımız da oluyor. Ertesi gün ya da uygun bir günde, firma ile anlaşarak ürünün garantisini de veriyoruz. Her konu ile ilgilenerek, en ufak problemi dahi çözüyoruz. Her türlü kolaylığı ve hizmeti veriyoruz.

Gross Marketlerden farklılığımızı ve ayrıcalığımızı her türlü gösteriyoruz. Örneğin; Mağaza Müdürüm, 15 senedir çalışıyor. Her türlü güleryüz, sıcaklık, hizmet ve ikram bizde mevcut. Hiçbir mağazada, bizdeki gibi gösterilen ilgi ve alaka olduğunu sanmıyorum. Ürün satıldıktan sonraki hizmeti verebileceklerini de hiç zannetmiyorum. Büyük firmalarda çalışan elemanlar, memur zihniyetinde çalışıyorlar. Bu neden ile de müşteri ile ilişkileri belirli sınırlar içerisinde bulunuyor. Sıkıştıkları zaman olayı servis yetkililerine bırakıyorlar fakat biz hiçbir zaman hiçbir olayı servise bırakmıyoruz. Servis ile olan özel ilişkilerimizle, sorunu birarada çözüyoruz. Farklılığımızı yansımak için bu konuda çok büyük titizlik gösteriyoruz.

35 yıldır sektöre hizmet veren bir firma sahibi olarak, Tüketiciye vereceğiniz mesajlar neler olurdu?
Tüketici gerçekten araştırmalıdır. Her türlü sorununu çözebilecek, almış olduğu üründeki problemlerinde hiçbir zaman direkt servis ile muhatap etmeyecek firmalar ile alışveriş yapması lazım. Çünkü her türlü malda olumsuzluk, kullanım hataları, problemler olabiliyor. Gross marketlerin, bizim gösterdiğimiz yakınlığı, ilgi alakayı gösterdiğini, sorunları çözmede bizim kadar pratik ve kolay olabileceğini zannetmiyorum. Bu hizmeti verme iddiasındayız ve bunun mücadelesini veriyoruz.

En çok hangi sektördeki ürünleri satıyorsunuz?
Diğer sektörlerden ürünlerimiz de var fakat en çok Beyaz Eşya Sektöründeki ürünleri satıyoruz, çünkü beyaz eşyaya talep var ve beyaz eşya ürünlerinde satışımız çok daha fazla.
Sektörün ne tarz düzenlemelere ihtiyacı var?

Gross Marketlerin açılmasını, yurtdışında bulunan çok büyük sermayeli firmaların Türkiye’de yer açmasını Devlet destekledi. Devletin desteği ile ucuz ve uygun araziler aldılar. Bu araziler de çok büyük sermaye olduğu için, çok büyük Alışveriş Merkezleri yaptılar.

Bu Alışveriş Merkezleri de hemen hemen her yerde yapıldı. Bütün Dünyada, bu tip alışveriş merkezleri şehrin dışında ama İstanbul’da böyle değil. Devletimiz, şehir içinde de buna müsade ediyor. Şehrin içerisine Alışveriş Merkezleri açıp, insanları çekiyorlar. Dolayısıyla bizler de, 30-35 senelik mağazalarımızda savaş veriyoruz. Neticede, cirolarımız daralıyor ve yanımızda çalıştırdığımız elemanlarımız da eksiliyor. Örneğin bu mağazada 90’lı senelerde 8 kişi çalışıyordu, şu anda 3 kişi çalışıyor.

Şu an Devletin bayileri desteklediğini zannetmiyorum. Diğer yerli mağazaların da aynı şeyi yaşadıklarını düşünüyorum. Aynı durum, Bakkallara da oldu, Büyük Marketler sayesinde Bakkallar kapanmak durumunda kaldı.

Devlet neler yapmalı?

Dünyanın konjektürünün gelişmesine göre, Devlet de kendine göre belki haklı. Büyük balık küçük balığı yutuyor; büyük sermaye bizim gibi küçük sermayeleri yutuyor. Biz de kendi çapımızda ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ayakta kalmamızın en önemli sebeplerinden bir tanesi, mağazamızın mülkünün bizim olması. Eğer mağazanın mülkü edinilmemişse, bu şekilde bayilerin bu işi sürdürmelerinin imkanı yok. Çünkü cirolarımız çok çok azaldı. Şu anda, 1990’lı senelerde yaptığımız ciroların onda birini yapıyoruz.

35 senedir sektörde bulunan bir Bayi olarak, diğer Bayilere vereceğiniz mesajlar neler olur?

Evvelinde DAYSAD yönetimi, Dayanıklı Tüketim Sektörü’nde bulunan, Türkiye çapındaki geleneksel yapıdaki bayileri biraraya getirmek amacında idi. Bayilerin güçlü olabilmesi için, bir araya gelinecek ve belirli bir şekilde mal alımı olabilecekti ve mallar, bayilere tek elden dağıtılacaktı. Fakat bizim gibi Geleneksel Bayileri biraraya toplayıp, bu organizasyonu ve koordinasyonu yapmak, çok zor ve güç. Bu konu hakkında çok emek verildi. DAYSAD yönetimi buna inanıyordu ama olmadı.

Şu anda içerisinde bulunduğumuz durum bence, Dünyanın gelişen konjektürü içerisinde, bizim kaderimiz.. Eski Beşiktaş’lıyız. 25-30 bin civarında kayıtlı müşterimiz mevcut. Tanıdığımız ve bildiğimiz müşterilerimizin çoğunluğuna senetli mal vererek ayakta kalmaya çalışıyoruz. Anahatları ile bakıldığında, aslında verecek çok mesaj da yok. İşimiz çok zor. Kira vermediğimiz için, durum ve vaziyeti idare ediyoruz.

Sizce bayiler açısından kanun çıkarılması gerekir mi?

Ne kanunu çıkarılabilir ki? Serbest piyasa şartları, Türkiye’de ve Dünya’da da bu şekilde şu anda. Örneğin; 2 sene evvel Tayland’a gittim. Orada da aynı durum söz konusu.. Bizim gibi geri kalmış Ülkeler, dışarıdan sermaye gelmesi için, büyük sermayesi olan Dünya firmalarını çağırıyorlar ve bu şekilde memleketlerini açıyorlar. Mesela Tayland’da da hiç bakkal kalmamış. Hep, büyüklü ve küçüklü Marketler mevcut. Taylan’da da şehir içerisinde de büyük Alışveriş Merkezleri ve Elektronik Ürün Satan Marketler var. Aslında Avrupa’da da bizim gibi geleneksel mağazalar var fakat bizim sorunlarımızı onların da yaşadığını tahmin ediyorum.

Fakat Avrupa’da şehir merkezinde büyük Alışveriş Merkezleri yok, çünkü hepsi şehrin dışında.  Amerika’da da bu şekilde…  Fakat Türkiye’de, alışveriş merkezlerinin şehrin dışına çıkarılması güç görünüyor çünkü artık sermaye değerlendirilmiş, yapı oluşmuş. Alışveriş merkezlerinin kapatılıp, şehrin dışına çıkarılması imkansız, hatta mantık dışı görünüyor. Fakat gelecekte tüketicilerin, bizim satış sonrası her konudaki hizmetlerimizle farkı görüp, tercihlerini bize doğru yönlendireceklerini tahmin ediyorum.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display