Tüketici Dostu Dergisi|Perşembe, Kasım 21, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Firma » FAKİR PAZARLAMA MÜDÜRÜ ASLI ŞAHİN
  • Bizi takip edin !

FAKİR PAZARLAMA MÜDÜRÜ ASLI ŞAHİN 

DSC_0479

Tüketicinin, ürünlerinizi seçme nedenleri nelerdir? Neler olmalıdır?

Son yıllarda tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik ve zamandan tasarruf ettiren ürünler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri de ürünlerimizin ekolojik olması.

2011 yılında buharlı temizleyici ürün grubuna ağırlık verdik. Bu sektörümüz için yeni bir ürün grubu. Deterjan kullanmadan tüm mekanları tek bir ürün ile zahmetsizce temizlemek mümkün. Üstelik son yıllarda gündemimizi oldukça meşgul eden bakteri, alerjen ve maytların %99,9’unu temizlediğini göz önünde bulundurursak bu yeni ürünlerimizin 2011 ve 2012’ye damga vuracağını söyleyebiliriz.

Buharlı ürün grubumuzla sektörde yeni bir kategori açtık ve bu kategoriyi büyütmeye devam edeceğiz.

 

Firmanız adına, tüketiciye ne gibi mesajlar aktarmak istersiniz?

Elektrikli ve şarjlı süpürge ürün grubunda pazar lideriyiz. Bu şans sonucu oluşmuş bir durum değil elbette. Fakir 1933 yılında kurulmuş bir Alman markası. Tam 78 yıllık birikim ve tecrübenin getirdiği bir liderlik bu. Her zaman teknolojimizi ve kalitemizi yükselterek tüketicinin karşısına yeni ürünlerle çıkıyoruz. İnovasyon şart!

 

2011 yılında, piyasanın genel durumu hakkındaki düşünceleriniz neler?

2008 yılında yaşanan kriz dış pazarlarda uygulanan kur politikaları nedeniyle diğer ülkemizi oldukça zora sokmuştu. Ancak, Kemal Derviş zamanında yapılan bankacılıktaki düzenlemeler nedeni ile bu krizi derin yaralar almadan atlatmayı başardık. Tabi hızla büyüyen cari açığımızı göz ardı etmemiz, bugün yaşadığımız döviz kurlarının yükselmesinin en önemli nedenlerinden biri.

Ülkemizde ortalama 4 yılda bir kriz yaşandığı gerçeğini göz önünde bulundurursak ki, ekonomistler zaten son zamanlarda bunun sinyalini veriyordu, bugün içinde bulunduğumuz durumu daha net algılayabiliriz. İthalat ve ihracat rakamlarımız bu kadar büyükken ve dış ülkeler ile bu kadar yakın ticari ilişkiler kurarken, üstelik onların ekonomisi toparlanamamış ve S&P ABD’nin notunu düşürmüşken bizde durum güllük gülistanlık olamazdı.

Döviz kurlarındaki bu ani yükseliş bizim sektörümüzü de olumsuz yönde etkiledi. Önümüzdeki günlerde bu etki, ürün fiyatlarının yükselmesi olarak karşımıza çıkacaktır. Ancak kurların yükseliş zamanının sezonsal olarak durgunluk dönemine rastlaması bizim için büyük şans. İşi şansa bırakmak doğru olmaz tabiî ki. İyi bir finans departmanımız var, biz yazın başında bugünleri öngörmüş ve önlemlerimizi almıştık. Kurlardan etkilenmediğimizi söylemek yalan olur.

Ancak ilk 3 çeyrek için hedeflediğimiz adetleri ve ciroyu yakaladık. Hedeflerimizin gerisinde değiliz. Biz Saruhan Şirketler Grubu olarak krizleri birer tehdit değil fırsat olarak algılıyoruz ve bu mantalitede hareket ediyoruz. Öncelikli amacımız üretmek ve fayda sağlamak. Kriz zamanlarında geri çekilmek yerine hedefimize ulaşmak adına tam gaz ileri gidiyoruz.

 

2011 yılsonu ürün satış adet & ciro hedefiniz nedir?

2011 yılı için adet ve ciro bazında %30 büyüme hedefimiz vardı. Kurlardaki yükselişe rağmen, 9 aylık verileri değerlendirdiğimizde hedefimizde bir sapma olmadığını görüyoruz.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display