Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Firma » HOMEND PAZARLAMA MÜDÜRÜ REMZİ ÖZYALÇIN
  • Bizi takip edin !

HOMEND PAZARLAMA MÜDÜRÜ REMZİ ÖZYALÇIN 

DSC_0507

Tüketicinin, ürünlerinizi seçme nedenleri nelerdir/neler olmalıdır?

Homend Eylül 2010’da teknolojiyi kullanarak kadınların hayatını kolaylaştırmak ve hayattan keyif alınan fırsatlar yaratmak felsefesiyle elektrikli ev aletleri pazarına girdi. Homend, birbiriyle uyumlu tasarımları, profesyonel müşteri hizmetleri, felsefesi ve Türk kadınlarının ihtiyaçlarını dikkate alan Ar-Ge’siyle rakiplerinden ayrılıyor. “Serving life” sloganıyla sunduğu tüm ürünlerinde teknoloji, tasarım ve özgün ürün fikrinin bir arada yer alması dikkat çekiyor. Diğer elektrikli ev aletleri markalarından farklı olarak Homend son teknolojiye uygun elektronik ev aletleri geliştirmek ve akıllı ev aletleri denince akla gelen ilk marka olmayı hedefliyor.

Dünyada her tür ev eşyasına yönelik benimsenen yeni üretim modeli, çevreye duyarlılık gösteren, az enerji tüketen ve kullanıcısının hayatını kolaylaştıran ürünlerin ortaya konması eğilimini taşıyor. Kısacası çoğu marka sadece tüketiciyi memnun eden ürünlerin üretimini yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yeryüzünün ekolojik dengelerine de hassasiyet gösteriyor.

Bu doğrultuda akıllı ve tasarruflu elektrikli küçük ev aletleri üreticisi olan markamız Homend; aşırı enerji tüketimini önleyen, doğanın tüketilebilir kaynaklarına saygı gösteren, gündelik hayatın daha kolay bir biçimde yürütülmesini sağlayan ürünler için araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Homend olarak sadece beyaz eşyalara ait bir konu gibi algılanan A enerji sınıfı konusunda ürünlerimiz ile yarattığımız farkı ortaya koyduğumuza ve diğer pek çok yerel markaya bu anlamda öncülük ettiğimize inanıyoruz.

Homend ürünlerinin birçoğu sadece belli bir seviyede elektrik enerjisi kullanarak çalışıyor. Marka değerimizi enerji tüketimini en aza indiren inovatif cihazların üretimini yaparak kazanıyoruz ve bu sayede gerek tüketici tarafında gerekse doğal kaynakların sarfiyatında maliyet tasarrufu sağlıyoruz. Benzer kaygılar taşıyan şirketlerin sayısı arttıkça, ülke bazında daha az enerji tüketeceğimiz kanaatini taşıyoruz.

Firmanız adına, tüketiciye ne gibi mesajlar aktarmak istersiniz?

Belli markaların ürünlerinin kullanımı sonucu ortaya çıkan küçük ev aletlerindeki enerji tüketimi, beyaz eşyaları A enerji sınıfı olan bir evde toplam ev içi elektrikli ev aleti enerji tüketiminin %35’ine ulaşmış durumda bulunuyor. Buna karşılık buzdolabı ve çamaşır ya da bulaşık makineleri gibi diğer ev eşyalarında, A’dan G’ye kadar sınıflandırılan Avrupa Standartları uyarınca enerji verimliliğinde yıllar içinde ciddi gelişmeler kaydedildi. 20 yıl öncesine kıyasla bir buzdolabı %80 daha az enerji harcıyor. Küçük ev aletlerinde ise bu anlamda sürecin henüz tamamlanmadığını görüyoruz.

Yenilenemez enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanımının esas alındığı günümüzde, 4 kişilik bir hanenin elektrik faturasının yüzde 31’inin küçük ev aletlerinden kaynaklandığını görüyoruz. Sözkonusu hanenin enerji tüketiminin %8’ini günde 24 saat çalışan buzdolabı, %7,5’ini haftada 8 saat çalışan çamaşır makinesi, %8’ini günde 3 saat çalışan klima, %10,5’ini haftada 8 saat çalışan bulaşık makinesi ve %13’ünü günde 8 saat çalışan TV oluşturuyor. A sınıfı enerji ürünlerinin tercih edilmesi ile sadece küresel ısınmaya sebep olan sera gazlarının salınımını azaltmak mümkün olmuyor. Aynı zamanda tüketicinin maliyet tasarrufuna gitmesi sağlanıyor. Örneğin, A sınıfı bir buzdolabı, C sınıfı olana kıyasla %45 daha az enerji tüketiyor.

Buna karşılık tasarruflu küçük ev aletlerini değerlendirdiğimizde, A sınıfı enerji grubunda yer alan cihazlarla ortalama %35’e yakın bir tasarruf elde edilebildiğini görüyoruz. Bu da elektrik faturanızın %31’ini oluşturan ve hayatımızın oldukça büyük bir bölümünü kaplayan bir ürün grubu için oldukça ideal bir rakam inancını taşıyorum.

Sektörde, 2011-2012 trendleri sizce neler?

A enerji sınıfı elektrikli ev aletlerinin sayısının artması çevreye daha az zarar verilmesini sağlayacak konuların başında geliyor. Öte yandan çevreye zarar vermeyen cam, seramik bazlı ürünlerin ilerde daha yoğun olarak tercih edileceğini öngörüyoruz. Biz Homend olarak hem ürün geliştirirken çevreyle dost malzemeleri tercih etmeye özen gösteriyoruz, öncelik veriyoruz hem de ISO14001 sertifikası olmayan tesislerde üretim yapmıyoruz.

2012 yılında ne gibi yenilikleriniz olacak?

Homend bünyesinde ürün geliştirme üzerine yoğunlaşmış çok değerli ekip arkadaşlarımız bulunuyor. Öncelikle belirtmek isterim ki Homend olarak sadece AR-GE çalışmalarına 5 milyon doların üzerinde bir bütçe ayırıyoruz. Bugüne kadar 5 adet fikir ve 34 adet marka için yaptığımız patent başvurularımız bulunuyor. İlk konuşan çay makinesi ve cam ızgara gibi ürünlerimizin yanı sıra, dijital ekranlı ütü, hem torbayla hem de torbasız çalışan elektrikli süpürge, narenciye için de kullanılabilen katı meyve/sebze sıkacağı ve cam gövdeli su ısıtıcısı olmak üzere Homend ürün yelpazesi şu an itibariyle 51 üründen oluşuyor.

Ayrıca belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum ki dayanıklı ürünleri nedeni ile tercih ettiğimiz dünyaca ünlü Alman markası Schott (Duran) ile cam su ısıtıcılar ürün grubumuzda ortak çalışmalar yürütüyoruz. Öte yandan, ısıtıcı elemanlar konusunda ise diğer iş ortağımız İngiliz Strix ile beraber yol alıyoruz.

2011 Yıl sonu ürün satış adet & ciro hedefiniz nedir?

Homend markası bir yılda 15 milyon dolar (23 milyon TL) ciro yapmayı hedefliyor. 2013’ten itibaren önceliği yakın coğrafyalara vererek ihracata başlamayı da planlıyoruz. 2012 yılında toplam 17,5 milyon adet elektrikli ev aleti satılacağını tahmin ediyoruz. Biz aynı yıl içinde 400 bin adet Homend ürünü satmayı planlıyoruz. Bunun önemli bir kısmını elektrikli süpürgeler, ütüler ve çay makineleri oluşturacak.

2011 yılının son çeyreğinde satışlarınız ne aşamada?

Homend olarak ulaştığımız 600’ün üzerinde satış noktamız sayesinde 2011 yılı başında öngördüğümüz ciro hedefine emin adımlarla yürüyoruz. Son 3 ayın hemen hemen her sektörde olduğu gibi küçük ev aletlerinde de hareketli geçeceğini biliyoruz ve çalışmalarımıza bu doğrultuda yön veriyoruz.

2011 yılında, piyasanın genel durumu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Kurdaki artışa ve kısmen bu artışın tüketici fiyatlarına yansımış olmasına rağmen piyasanın ortalama yüzde 16 büyüdüğünü düşünüyoruz. Yeni çıkan ürünler, özellikle de A enerji sınıfı ürünlerinin de pazarın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Türkiye genelinde, tüketicilerin şu anda tercih ettikleri dağıtım kanalları sizce hangileridir?

Organize perakende mağazaları farklı ürün gruplarındaki birçok markayı ve modeli tek bir çatı altında sunabildikleri için son dönemde tüketicilerin yoğun olarak tercih ettikleri satış noktaları durumunda. Fakat özellikle küçük ev aletleri sektöründe geleneksel kanal hâlâ çok güçlü ve etkin. Bir diğer yükselen satış kanalı ise internetin gelişmesine paralel olarak her geçen gün kullanım yoğunluğu ve sıklığı artan e-alışveriş siteleri. Homend olarak tüm bayilerimiz ve kanalımız ile beraber büyümeyi, gelişmeyi ve tüketicinin hayatını kolaylaştıracak yeni ürünleri pazara sunarak var olan pastayı büyütmeyi arzuluyoruz.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display