Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Firma » Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu: “Profilo ile alırken de kazanın, kullanırken de!”
  • Bizi takip edin !

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu: “Profilo ile alırken de kazanın, kullanırken de!” 

Bahriye Bayraklì Tavukcuoglu

Tüketicinin, ürünlerinizi seçme nedenleri nelerdir / neler olmalıdır? Firmanız adına, Tüketiciye ne gibi mesajlar aktarmak istersiniz?

Enerji tasarrufu sağlayan, çevre korumaya katkıda bulunan ayrıca kullanıcı dostu dediğimiz, pratik, kolay kullanımlı ve günlük yaşamda rahatlık sağlayan ürünler son dönemde tüketicilerin en çok tercih ettikleri ürünler. Bu unsurların ürün seçiminde belirleyici olması ve tüketicilerin bu yöndeki beklentileri kuşkusuz Profilo Dayanıklı Ev Aletleri olarak bizim ürün geliştirme stratejilerimizi de doğrudan etkiliyor.

Öncelikle enerji tasarrufu konusunu ele alırsak, yaptığımız araştırmalarda görülüyor ki  tüketici bir satış noktasına gittiğinde ilk önce “Bu ürün enerji tasarrufu yapıyor mu? Enerji sınıfı nedir?” diye soruyor.  Biz bu yaklaşımı son derece önemli ve değerli görüyoruz. Çünkü Profilo olarak bu alanda ev hanımlarına yönelik sürdürdüğümüz “Türkiye Enerjisini Topluyor” projemiz zaten ev hanımlarını evlerindeki elektrikli aletlerin kullanımında tasarruf yöntemleri konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor. Profilo olarak enerji tasarrufu bilincini oluşturmayı en önemli misyonumuz olarak belirlemişken tüketicilerden de bu yönden talepler gelmesini çok önemsiyoruz, bize doğru yönde olduğumuzu gösteriyor.

Tüketiciler alacakları ürünleri seçerken öncelikle ihtiyaçlarını doğru belirlemeli. Tek kişi yaşayanlar ya da yeni evliler için uygun olan özellikler ve kapasite çok geniş aileler için yeterli olmayabilir. İhtiyaçları doğru belirledikten sonra, kullanım alışkanlıklarına göre ürün özellikleri yetkili satıcılardan iyice öğrenmelerini ve bu ürünün özelliklerini bilerek en verimli şekilde kullanmalarını çok önemsiyoruz. Örneğin kimileri bulaşıkları bekletir ve makine dolduktan sonra yıkar, kimileri ise ister tam isterse yarı dolu olsun bulaşık makinesini her gün 1 kez çalıştırmak ister. Özellikle ikinci yöntemi tercih eden tüketiciler için yarı yük programı veya buna benzer geliştirdiğimiz zamandan ya da enerjiden tasarruf sağlayan özelliklerimiz var. Bu nedenle ne istediğinizi ürün satın alırken bilmeniz ve tercihinizi buna göre yapmanız çok önemli.

Satın aldığınız ürünün ergonomik olması, üründe kullanılan dilin anlaşılabilir yalınlıkta olması ve tasarımdaki unsurların aslında birer fonksiyonu hizmet ediyor olması da çok önemli bir konu. Biz Profilo olarak özellikle bu konulara hassasiyet gösteriyoruz aynı zamanda.

Bir de tabii fiyat konusu var. Biz iletişimimizde kullandığımız “Profilo ile alırken de kazanın, kullanırken de!” sözlerini tüketicilerimize sunduğumuz enerji, su ve zaman tasarrufu sağlayan cihaz özelliklerimiz ve her ay üzerinde çalıştığımız her seçeneğe ve keseye uygun kampanyalarımızla da destekliyoruz.

2011 yılında, piyasanın genel durumu hakkındaki düşünceleriniz neler?

2011 yılı Profilo açısından son 2 yıl gibi çok güzel geçiyor. Biraz evvel size belirttiğimiz pratik ve fonksiyonel tasarım, kullanıcı ihtiyaçlarına göre belirlenmiş faydalı özellikler, cihazlarımızın kullanım esnasında sağladığı tasarruf ve kampanya şartlarımız bu başarıdaki en etkili unsurlarımız. Marka iletişimi konusuna da tüketiciye mesajlarımızı olabildiğince net iletmeye çalışarak bu gücü destekliyoruz. Dolayısıyla sonuçta başarı kaçınılmaz oluyor.

Türkiye genelinde, Tüketicilerin şu anda tercih ettikleri dağıtım kanalları sizce hangileridir?

Tüketicilerimiz beyaz eşya sektöründe halen daha bildiğimiz klasik bayilerimizi tercih ediyor. Çünkü bayilerimizle tüketicilerimiz arasında yılların verdiği bir tanışıklık ve güven duygusu var. Bu ilişki kimi durumlarda ürün tercihini bayilerimize bırakacak ve “Bizim eve bir bulaşık makinesi göndersene!” ye varacak kadar gelişmiş durumda.  Biz duygusal bir toplum olduğumuz için bu durumun çok kolay değişeceğini de zannetmiyorum. Her ne olursa olsun memnuniyetimizde, şikayetimizde ya da önerilerimizde mutlaka karşımızda bir muhatap görmek istiyoruz, işte bu muhatap “bayi amcalarımız” olarak görünüyor halen.

Sektörde, 2011-2012 trendleri sizce neler?

Az önce de bahsettiğim gibi son dönemde enerji tasarrufu sağlayan, çevre ve kullanıcı dostu, kullanımı kolay ve şık ürünler tercih ediliyor. Trend açısından değerlendirdiğimizde ankastre ürünlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Artık ankastre ürünlerle donatılmış bir mutfağa sahip olmak bir lüks değil, herkesin ulaşabileceği ürünler bunlar. Yüksek teknoloji ürünü bu ürünler tasarımlarıyla da mutfaklarda şık ve estetik bütünlük sağlıyor. Ayrıca sundukları dayanıklılık ve  hijyenik ortam ile mekana prestij katıyor, bu nedenle de mutfakların yeni “mobilyaları” ankastre setler giderek çok daha fazla tercih ediliyor. Üstelik, A sınıfı enerji verimliliği ve yüksek teknolojileri sayesinde en üst seviyede  elektrik ve su  tasarrufu sağlayarak çevre korumaya ve aile bütçesine katkıda bulunması da ankastre trendinin giderek artmasının nedenleri arasında.

2011 yılında satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler hakkında genel bilgi aktarır mısınız? 2012 yılında ne gibi yenilikleriniz olacak?

Profilo olarak tüketicilerimize sunduğumuz her ürünümüz, enerji tasarrufu konusunda yüksek performans sergileyen ürünler. Bugün Profilo ürün gamındaki ürünlerin hepsi A sınıfı ve üzeri ürünlerden oluşuyor. Ürünlerimizin büyük bölümü A sınıfı, bazı modeller A – % 10 yani A sınıfından %10 daha fazla enerji tasarrufu sunuyor, kimileri de A – % 20 sınıfından  ve bunlar da A sınıfından % 20 daha fazla tasarruf sağlıyor. Yeni nesil tasarruflu ürünler, elektrik ve su faturalarındaki miktarları önemli ölçüde düşürerek aile bütçelerine katkıda bulunurken, aynı zamanda doğayı da koruyor. Her ne kadar Profilo tüketicisi için öncelikle aile ekonomisinde hissedilen fayda önemli ise de çevre konusundaki bilinç de her geçen gün artıyor. Her geçen ay ürün gamımıza daha fazla enerji, su ya da zaman tasarrufu sağlayan ürünler katmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Değişen tüketici beklentileri doğrultusunda ürünlerimizin kullanıcı dostu olması kullanımının çok kolay, pratik olması, örneğin kolay temizlenebilmesi, kullanımda esneklik sağlaması, hijyenik olması gibi unsulara da çok önem veriyoruz. Bu çerçevede yüksek teknoloji ve yaratıcılığı kullanarak tüketicilerimizin beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Bu amaçla bu yıl HydroPlus serisi buzdolaplarımızı pazara sunduk. Klasik ve derin dondurucu bölümü altta olmak üzere çeşitlerle pazara sunduğumuz bu gam çok büyük beğeni kazandı. HyroPlus, sebze ve meyveleri normal buzdolaplarından 2 kat daha uzun süre taze tutan HydroPlus çekmeceler, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını bile değiştirmelerine yol açacak bir teknolojik özellik. Ankastre bildiğiniz gibi yeni trendlerin başında geliyor. Özellikle ankastre fırın gamımızın tasarımı değiştirerek, yepyeni bir hale getirdik. Bu ürünleri çok şık yeni ankastre ocaklarımızla ve davlumbazlarımızla tamamladık. Bugün yeni ankastre ürün gamımızla çok daha rekabetçi durumdayız ve her zevke hitap edecek çeşitlilikte ürünlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Tüketicilerimize sunduğumuz gümüş, beyaz ve siyah renk seçenekleri ile her mutfağı en iyi şekilde tamamlamak mümkün. Profilo’nun yeni nesil fırınlarındaki katalitik arka duvar sayesinde fırın çalışırken kendi kendini temizleme özelliğine sahip, ya da kapağını kolayca çıkarıp temizleyip sonra yerine takmak çok kolay. Bulaşık makinelerinde ise özellikle devrilmeden çay bardağı ve fincan yerleştirebilmek  önemli bir konudur. 2011 yılında buna da en etkin çözümü sunan raf sistemli bir bulaşık makinesi gamına sahip olduk. Türk kültürüne uygun olarak kahve fincanları için raflar, tencereler için yükseklikleri ayarlanabilir sepetler, kullanımda çok büyük rahatlık sağlıyor. Küçük ev aletlerinde ve elektrikli süpürgelerde de yeni ürünlerimizle tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Biz Profilo markası olarak her ay pazara yeni ürünler sunuyoruz. Yeniliklerimiz hiç kuşkusuz 2012 yılında da kesintisiz devam edecek. Sürprizlerimizi açık etmeden tüketicilerimizin bizi takip etmelerini rica ediyoruz. Böylelikle hem markamızı hem de keyifli ürünlerimizi yakından tanıma şansı elde edeceklerinden şüphe duymasınlar. Profilo olarak ürün geliştirme stratejilerimizi önümüzdeki dönemde de tüketicilerimizden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda sürdüreceğiz.

2011 yılının son çeyreğinde satışlarınız ne aşamada ?

2011 yılını da önceki 2 yıl gibi planlarımızın üzerinde kapatacak gibi duruyoruz ve bu nedenle mutluyuz. Bu plan aşımının beraberinde pazar payı kazanımı da getireceğine inanıyoruz ve bu bizi daha da mutlu ediyor. Sonuçta amacımız olabildiğince çok tüketiciye ulaşmak, onların hayatına keyif ve kolaylık katmak. Bunu sağladığımız sürece hedeflerimizi gerçekleştirmiş olacağız.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display