Tüketici Dostu Dergisi|Perşembe, Kasım 21, 2019
Buradasınız Home » Röportajlar » Konuk » MANGA
  • Bizi takip edin !

MANGA 

manga-eurovision

ROCK GRUBU MANGA, TÜRKİYE’DEKİ SAHİPSİZ HAYVANLARIN SESİ OLUYOR
Türk Rock Grubu maNga, PETA’nın (People for the Ethical Treatment of Animals) yeni ilan kampanyasıyla, Türkiye’deki sahipsiz hayvanların sesini duyuruyor. ’Satın Alma, Evlat Edin’ adlı kampanyayla maNga, Türkiye sokaklarında sefalet içinde yaşam savaşı veren yüzbinlerce kedi ve köpeğe dikkatleri çekmek istiyor. Binlerce kedi ve köpek barınaklarda tamamen sefil durumda umutsuz bir biçimde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Sahiplendirilme olanakları ise hemen hemen hiç yok kadar az. maNga grup üyeleri; ’Hayvan sefaletine tek çözüm, onları kısırlaştırmaktır. Hayranlarımızdan ricamız; kesinlikle üreticiden, petshoplardan ya da hayvan pazarlarından kedi ya da köpek satın almayın. Barınaklardan ya da hayvan koruma kuruluşlarından sahiplenin’ şeklinde çağrıda bulunuyorlar. maNga,  PETA röportajında ’Bugün, sefalet içinde yaşayan sayısız kedi köpek varken, üretimle bu sefalet körüklenmektedir. Bu çıkmazlık çemberini kırmamız gerekli’ demektedir.

Grubun solisti Ferman Akgül; ’Sefalet içinde yaşayan bu hayvanlara yardım elini uzatmamız gerekli’ derken, gitarist Yağmur Sarıgül; ’Artık insanın en sadık dostuna karşı duygulu davranmanın zamanı çoktan gelmiş ve geçmekte’ demektedir. PETA ve Türk hayvan dostları yıllardır, sahipsiz hayvan popülasyonunun dizginlenmesi için insanı bir metot olan Neuter & Release’in (kısırlaştır-aşıla-alışık olduğu ortama geri bırak) uygulanması için mücadele etmektedirler. Bu yöntemin uygulanmasında hayvanlar, incitilmeden yakalanıp, kısırlaştırılmakta, aşıları yapılarak alındıkları yerlere salıverilmekte ve böylece üremeleri engellenmiş olmaktadır. Bilimsel olarak defalarca denenip ispatlanmış olan bu metot, sahipsiz hayvan nüfusunun indirgenmesinde kalıcı olarak başarı sağlayacak yegane metottur. Bunun yanı sıra kısırlaştırılıp salıverilen hayvanlara mama ve su ikmali de sağlanmalıdır. PETA’nın belirttiği üzere, üretilerek Petshop vs. gibi yerlerde, kedi köpek satışının derhal durdurulması gerekir. PETA, hayvan severlere, üretici, petshop, hayvan pazarı gibi yerlerden asla kedi köpek satın almamaları çağrısında bulunuyor. PETA ayrıca, “hayvan sefaletini önlemek için de hayvanlarınızı lütfen kısırlaştırınız” çağrısında bulunuyor.

shkd Barınağı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Doğruyu söylemek gerekirse shkd’yi görene kadar barınaklar hakkında bazı şüphelerimiz vardı, köpekleri küçücük kafeslerde korumanın doğruluğundan emin değildik. Ama burası bir başka. Bakıma ihtiyacı olan köpeklere sağladığı özgür doğal alanları görünce gözlerimize inanamadık. Özellikle engelli köpeklere verilen önem duygulandırdı bizi. Sevgiye nasıl ihtiyacı olduklarını görmek ise içimizi acıttı. Evi müsait olanlarımızın zaten köpekleri var. Hatta barınaktan alınan da var aralarında. Onun dışında köpek almak isteyen herkesi, ya sokaklarındaki köpekleri sahiplenmeleri ya da barınaklara gitmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

Sizce  İstanbul’da yaşayan sokak köpeklerinin durumu neden Kötü?
Aslında mahalle kültürünü koruyan insanlar sokaklarındaki köpeklere sahip çıkmasını biliyorlar. Fakat bu sahip çıkma genelde hava şartlarının iyi olduğu zamanlarda ve trafiğin çok olmadığı alanlarda yapılabiliyor. Hava şartları çok kötüye gittiğinde insanlar da evlerine kapandığından dışardaki köpekleri unutuyorlar. Aç kalan köpekler bu şehir kalabalığına giriyor veya kötü muameleye maruz kalıyorlar. Yayaya yol vermesini bilmeyen bir sürücüden köpek çıktığında yavaşlamasını beklemek hayal kurmak olur. Köpeklerin sahiplendikleri bölgelere belediyeler ufak kulübeler yapabilirse bunların önüne kısmen geçilebilinir. Aslında bunlar belediyelere bırakılmadan vatandaşlar tarafından da yapılabilinir ama o bilincin çok da var olmadığı bir gerçek. Kısacası insanlar kendi şartları iyi olduğu zaman köpeklere bakabiliyorlar, aksi takdirde hepsi unutulup gidiyor. Bu da organize bir hareketi gerekli kılıyor.

Peta  ile ilişkiniz nasıl başladı?
Peta’nın kampanyalarından zaten haberdardık. En son Paul Mc Cartney fotoğraflarını görünce biz de çalışmayı çok istedik. O sırada Peta da bizi düşünüyormuş. İletişime geçildi ve hiç vakit kaybetmeden neler yapabileceğimizi konuşmaya başladık.

Peta hakkında ne düşünüyorsunuz?
Peta kaliteli kampanyalarına ünlü isimleri katarak oldukça dikkat çeken bir kuruluş. Hayvanların insanlar kadar hakları olduğunu ve barbarlık kokan dünyada korunmaya ihtiyaçları olduğunu herkese anlatmaya çalışıyorlar. Bu çok haklı bir çaba.
Sokak hayvanları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Neler yapılabilinir?
Konser için gittiğimiz ülkelerde gördüğümüz kadarıyla, sokaklarında en çok sahipsiz hayvan olan ülke Türkiye. Özellikle köpekler… Her mahallede bir köpek sürüsü görmek mümkün. Onların varlıkları kimilerine tehlikeli gelse de mahalle kültürünün kaybolmamasına katkı sağlıyorlar aslında. Onları besleyen çevre sakinleri onlar sayesinde iletişime geçiyorlar ve ortak bir sevgi etrafında buluşabiliyorlar. Bu hayvanlara kötü davranmadıkça kimseye bir zararları yok. Bunu herkesin anlaması lazım. Sokaklarda ne kadar hakkımız varsa onların da var. Hatta belki de bizden daha fazla, çünkü onlar orada yaşıyorlar. Bilinç sahibi mahalleler sokak hayvanlarını zaten imece usulü ile besliyorlar. En önemlisi hayvan sahibi olmak isteyen birinin bir petshop’tan ya da internetten hayvan almak yerine sokaklardaki hayvanları sahiplenmesini teşvik etmek.

Bugüne kadar sokaktan veya barınaktan köpek veya kedi edindiniz mi? Edindiyseniz eğer isimleri nedir?
Ferman: iki tane kedim var. İkisi de yavruyken sokaktan aldım. Erkek olanın ismi orca, dişi olan hera. Menajerimiz Hadi’nin de barınaktan aldığı limon adında dişi bir köpeği var.

Efe: ilk sahip olduğum köpek sokaktan babamın bulduğu siyah bir yavruydu.  İsmi leke idi. Daha sonra 1 yaşına geldiğinde bir aile dostumuzun çiftliğine bıraktık. 3 yavrunun diğer ikisi bu çiftlikteydi zaten. Şu an rottweiler cinsi kapris adında bir köpeğim var.

Köpeğinizle veya kedinizle gün içinde neler yapıyorsunuz? Nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Ferman: onlar mı bizle vakit geçiriyor, biz mi onlarla henüz anlamadık evde. Ama bir çocuk gibi bizimle yatıyor, bizimle kalkıyorlar. En çok bahçeye çıkmak istediklerinde zorlanıyoruz, çünkü komşu kedilerle kavga ediyorlar bazen. Kedilerle yaşamanın tek zor yanı çok uyumaları. Çünkü onları öyle gördükçe pek kalkasınız gelmiyor yataktan.

Efe: gün içerisinde en az 1 saat dolaşıyoruz. Cinsinden ötürü çekişmeli oyunlar oynamamaya dikkat ediyoruz. En sevdiğimiz oyun tenis topu ile oynamak.

PETA Deutschland e. V., PETA USA’ nın kardeş kuruluşu olup, iki milyonu aşkın destekçisiyle dünyanın en büyük hayvan hakları örgütüdür. Kuruluşun amacı, hayvanlara karşı şiddet ve işkence olaylarını deşifre ederek, kamuyu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek suretiyle her bir hayvanın daha iyi yaşam koşullarına kavuşmasını sağlamaktır.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display