Tüketici Dostu Dergisi|Cuma, Kasım 15, 2019
Buradasınız Home » Sağlık » Evlilik hazırlığı yapanlara, nikah öncesinde formda kalma tavsiyeleri
  • Bizi takip edin !

Evlilik hazırlığı yapanlara, nikah öncesinde formda kalma tavsiyeleri 

AlpMamak

Evliliğe hazırlık en heyecan verici süreçlerden biri. Bu dönemde her kadın, doğal olarak daha genç, formda ve sağlıklı görünmek ister. Peki bunun için neler yapabiliriz? Medikal Estetik Hekim Dr. Alp Mamak, herkese daha ince ve genç görünme konusunda önemli tavsiyelerde bulunuyor…

Susamayı beklemeden su içmeyi alışkanlık haline getirin

Susuz kalmak baş ağrısı, enerji düşüklüğü, yorgunluğun yanı sıra eklem ve kas ağrılarına sebep olur. Susuz kalırsanız hem organlarınız hem cildiniz daha hızlı yaşlanır. Yaşlandıkça susama mekanizması bozulur; çay-kahve gibi içecekler susamayı azaltır ama susuzluğu artırır. Günde yalnızca 8 bardak su içerek enerjinizi yükseltebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Gün boyunca 3 saatten fazla aç kalmayın

Çoğu insan sabah kahvaltısı yapmaz; öğle yemeğini atıştırarak geçiştirir ve geç yenen bir akşam yemeğiyle günü sonlandırır. Bazı insanların kalori azaltmak ve zayıflamak için yaptığı bu tercih, yavaşlamış bir metabolizma ve terazide yükselen rakamla kendini gösterir. Böylesine bir beslenme yalnızca kilo almaya değil, aynı zamanda kas-kemik dokularının azalmasına, yağ-ödem dokusunun ise artmasına neden olur. Bu nedenle, sağlıklı beslenmek ve dinç kalmak için 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere günde en az 6 öğün fırsatı yaratılma gerekir.

Lifli beslenin, genç kalın!

Sağlıklı ve genç kalmanızı sağlayan bir beslenme lif açısından zengin olmalıdır. Günlük beslenmenizin yüzde 60’ının meyve, sebze, tahıl ürünleri, kabuklu pirinç gibi çok lifli gıdalardan oluşmasına dikkat edin. Yağ için en fazla yüzde 20, protein içinse yüzde 15’lik pay yeterli olacaktır. Ancak unutmayın ki kemik erimesi ve sağlık sorunlarından koruyan esas proteinler; baklagiller, işlenmemiş soya ve ürünleridir. Lifli gıda miktarını ayarlayabilmenin en kolay yolu, iki ara öğünde az şekerli mevsim meyvesi, sabah kahvaltısında ise işlenmemiş tahıl gevreklerini tercih etmektir.

Katkı maddeli gıdalar içinizi de dışınıza da yaşlandırıyor!

Yaşıtlarınızdan daha genç yaşlanmak için sigara, çay-kahve, alkol ve benzeri kimyasallardan uzak durun. Katkılı,  boyalı, işlem görmüş gıdaları mümkün olduğunca tercih etmeyin. Bunların tamamı, hem iç organlarınızı hem cildinizi tahrip ederek erken yaşlandırır. Fazlaca tüketilmeleri ise kemik erimesini hızlandırır. Özellikle sigara erken menapoz, akciğer-karaciğer-kalp hastalıkları ve kanser riskini artırır. Çay-kahve idrar söktürücü etkisi ile kaliteli suyun vücuttan uzaklaşmasına neden olur; sonuçta yaşıtlarınızdan çok daha erken yaşlanırsınız. Konserve gıda, şarküteri ürünleri, un, şeker, tuz, asitli içecekler, tatlandırıcılar, hormonlu ve mevsim dışı gıdalar birçok toksin oluşturarak cildinize ve organlarınıza zarar verir.

Kolajen üretimini korumak için güneşten kaçının

Güneş, ultraviole etkisi ile cilde çok fazla zarar verir; kolajen üretimini bozarak erken kırışıklıklara ve ciltte lekelere sebep olur. Bu nedenle özellikle hassas bir cilde sahipseniz sabah evden çıkmadan yarım saat önce 30 SPF içeren güneş koruyucusu sürün ve gerekirse gün içinde 4 saate bir yenileyin.

Düzenli uykuyla gençlik hormonu salgılayın

İyi bir uyku gerçekten de güzellik uykusudur. Uykuda hücrelerin tamir mekanizmaları çalışır ve bu, yaşlanmayı geciktiren en iyi alışkanlıklarından biridir. Çünkü uyku sırasında cilt ve savunma sistemimizi güçlendiren ve melatonin ismi verilen gençlik hormonu salgılanır.

Egzersiz mucizesinden yararlanın

Dünya Sağlık Örgütü’nün en önemli öğütlerinden biri olan “açık havada günlük 1 saatlik orta tempoda yürüyüş”ü uygulayın. Bu hem ihtiyacınız olan temiz oksijeni almanıza yardımcı olur hem de endorfin, diğer adıyla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Egzersizin kaslarınızı güçlendirip cildinizi gerginleştirdiğini de unutmayın.

Daha genç görünmek için yardımcı sistemlerden faydalanın

Monopolor Radyofrekans cerrahi bir müdahale gerektirmeden ve anestezi yapılmaksızın göz kapakları, yüz, karın, kol, bacak ve el gibi vücut bölgelerinde uygulanarak cildi sıkılaştıran, daha düzgün görünmesine ve hatların belirginleştirilmesine yardımcı olarak daha genç görünüm sağlayan bir tedavidir. Tüm cilt tiplerinde dört mevsim uygulanabilmesi, işlem tekrarı gerektirmemesi, doğal bir görünüm sağlaması ve iyileşme sürecinin olmaması bu uygulamayı benzersiz kılar. Thermage uygulamasından sonra kişi hemen günlük yaşamına, iş ve sosyal yaşamına döner.  Uygulamanın insan sağlığına herhangi bir olumsuz yan etkisinin olmadığı ve etkin bir şekilde sıkılaştırma sağladığı Amerikan sağlık kuruluşu FDA tarafınca 2002 yılında onaylanmıştır. Türkiye’de en seçkin kliniklerde ve sadece özel eğitim almış tıp doktorları tarafından uygulanmaktadır. Monopolar RF teknolojisi sayesinde cildin derin katmanlarında bulunan kolajence zengin doku tahrik edilir. Uyarılan kolajen, zaman içerisinde yenilenerek cildin görünümünü iyileştirir, sıkılaşmasını sağlar ve sarkmaları azaltır. Göz kapakları, yüz, dudaklar, karın, kol, el, bacak ve kalçada uygulanabilir, selülit görünümünün iyileştirilmesi için de kullanılır. Düşük göz kapaklarının kaldırılması, göz kenarlarında oluşan kaz ayakları görünümünün yumuşatılması, kırışıklık ve sarkmaların düzleştirilmesi için Thermage ideal bir çözümdür. Yüz gerdirme operasyonu olmadan da genç görünmek Mopnopolar RF ile artık mümkün. Uygulama bölgesine, hastanın yaşına ve cilt özelliklerine bağlı olarak gözle görülür sonuçlar iki ile altı ay arasında oluşur ve etki bakıma da bağlı olarak iki yıla kadar devam eder.

Bölgesel inceltici sistemleri deneyin

Cool sculpting  yani soğuk lipoliz yöntemiyle vücudunuzdaki istenmeyen bölgesel yağlardan kurtulabilirsiniz. Fiziksel  olarak formundasınız ve kilonuz sabit; sağlıklı bir beslenme düzeniniz  ve yaşam tarzınız var. Ancak ne kadar diyet ya da spor yaparsanız yapın  bir türlü kurtulamadığınız bölgesel yağlanmalarınız bulunuyor. Artık tüm  bunlarla  kolaylıkla başa çıkabilirsiniz. Bu yeni yöntem, kas üstü yağ tabakasını hedef alarak  çevre dokulara zarar vermeden yağ hücrelerinin  yok edilmesiyle yapılan bir vücut şekillendirme yöntemidir. Uygulamada ağrı-acı yoktur. Bu tedavi ile uzun süredir atamadığınız bölgesel yağlarınızdan, karın kısmınızda ya da yan tarafınızdaki, kıyafetlerinizden taşan göbeğinizden, çevresel yağlanmalarınız ya da sırtınızdaki istenmeyen fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir saat süren uygulama sonrasında tekrar rahatlıkla işinize dönebilirsiniz.

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display