Tüketici Dostu Dergisi|Perşembe, Kasım 21, 2019
Buradasınız Home » Sağlık » Mucizevi Bitkiler – Çörek Otu
 • Bizi takip edin !

Mucizevi Bitkiler – Çörek Otu 

corek_otu_faydalari
Çörek otu (Latince adı; Nigella sativa); 2000 yıldan daha uzun bir zamandır Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Anavatanı Türkiye’dir. Çörek otu Türkiye’den ortadoğu ülkelerine gitmiş ve orada yetiştirilmeye başlanmıştır. Halk arasında birçok derdin dermanı olduğu için “Habbat Al Barakah” ya da “Kutsanmış Tohum” olarak bilinir. Binlerce yıldır Ortadoğu, Asya ve Afrika’da kullanıldığı gibi günümüzde Amerika ve Avrupa’da da kullanılmaktadır.
Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının devası olarak tanımlamıştır. Batıya Tıp öğreten ve aynı zamanda Hipokrat’ın hocası olan İbn-i Sina birçok dile çevrilen “Canon of Medicine” kitabında, çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluk ve halsizliği engellediğini belirtmiştir.
 
Çörek otuyla ilgili en önemli sözlerden biri de Hz.Muhammed’in (s.a.s) “Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır.” sözüdür.
 
Çörek Otu Yağı Mısır’da Tutankamon’un mezarında bulunmuştur. İyileştirici ve güzelleştirici özelliklerinden dolayı Kleopatra tarafından da kullanıldığı bilinmektedir.
 

Çörek Otu’nun Yararları:

corek-otu-tohumu

Çörekotu; çok geniş bir etki alanına sahiptir. İçeriğindeki etkin maddeler birbirinin etkisini güçlendirir ve artırır.
İçindeki aktif maddeler bağışıklık sistemi üzerindeki yardımcı T-hücrelerin sayısında ve aktivesinde belli bir oranda artış sağlamaya yardımcı olur.
Çörek Otu Yağı içinde barındırdığı; hoş kokulu yağlar, elementler, enzimler ve vitaminler gibi içerdiği yüzden fazla öğeden dolayı oldukça faydalıdır. İçinde Omega 3 ve Omega 6 ihtiva eden % 58 oranında temel yağ asidi vardır.
Çörek Otu, bağışıklık sistemini alerji ve enfeksiyonlara karşı güçlendirip dengeleyerek kronik hastalıklara karşı koruma sağlayan Prostaglandin E1 oluşumu için gereklidir. Bu oluşum sağlıklı hücreleri virüslerden koruyup tümör oluşumunu engeller. Böylece kanser oluşumunu engeller.

 • Çörek Otu, Bağışıklık sistemini dengeye getirerek vücudun savunma gücünü yükseltir.
 • Çörek Otu karaciğeri korur.
 • Meme (Göğüs) kanseri hücrelerinin gelişini yavaşlatır.
 • Faydalı kolesterol (HDL) düzeyini arttırır
 • Alerjik hastalıklarda ek bir ilaç olarak etkindir.
 • Anti enflamatuar etkisi ile Nefes darlığı ve Astım tedavisinde etkilidir.
 • Nefes borusunu genişletici ve kas gevşeticidir.
 • Çörek otunun mide zarını koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • İdrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlatarak, Böbreği hasta olmaktan korur.
 • Kalp ve damarları koruyucu etkisi vardır.
 • Çörek otunun eklem iltihaplarına karşı yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Çörek otu yağı, Kolon, karaciğer veya böbrek kanserinin oluşumunu engeller.
 • Çörek otu yağı, insülin salgılanmasından sorumlu pankreasta beta hücrelerini harekete geçirip, çoğaltır.
 • Çörek otu yağı, lipid peroxidation düzeyini düşürür ve antioksidan maddeleri arttırır.
 • Kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürmekte etkindir.
 • İdrar söktürücü ve yüksek tansiyon düşürücü etkileri vardır.
 • Çörek otu mantarların tedavisinde etkilidir.

 

Çörek Otu ve Mide Hastalıkları

ÇörekotuÇörek otunun mide zarını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kahire Üniversitesinden araştırmacılar midelerinde yara açtıkları fareler üzerinde deneylerde bulunmuşlar ve denek farelerini, Çörek Otu yağı veya (içindeki etkin özellik) anti enflamatuar ile tedavi etmişlerdir. Yapılan deney, bu iki maddenin mide zarını tahriş edici etkenlerden veya mideye zararlı yaralardan koruduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

İskenderiye Üniversitesinde görevli ve Çörek Otu alanında uluslararası üne sahip büyük uzman Dr. Muhammed ed-Dahâhınî bu konuda bir çalışma yapmıştır. Dahâhınî, fareler üzerinde yaptığı çalışmada Çörek Otu’nun alkolün sebep olduğu tahrişlerden mide zarını koruyucu etkisini incelemiştir. Bu araştırma neticesinde Çörek Otu yağının alkolün sebep olduğu mide tahrişlerine karşı etkin koruyucu bir tesiri olduğunu ortaya koymuştur.

Çörek Otu ve Böbrek Hastalıkları

 Ezher Üniversitesinden araştırmacılar Çörek Otundaki anti anti enflamatuar özelliğin böbrek rahatsızlığına olan etkisi üzerine bir çalışma yapmışlardır. Doxorubicin maddesi vasıtasıyla fareler üzerinde yapılan çalışmada anti enflamatuar (Çörek Otundaki etkin özellik) idrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca Çörek Otu’nun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir.

Çörek Otunun Kalp ve Damarları Koruyucu Etkisi

Bilindiği üzere kanda bulunan homocysteine maddesinin yüksekliği kalp, beyin ve periferik damarlarda genişleme meydana getirmektedir. Bilginler hastaya vitamin (folikasit, vitamin B 6, vitamin B 12) verilmesinin kandaki homocysteine düzeyini düşürdüğünü göstermiştir. Buradan hareketle araştırmacılar, Kral Suud Üniversitesinde (Suudi Arabistan) Çörek Otu’nun kandaki homocysteine düzeyine olan etkisini incelemişlerdir. Yapılan bu çalışma 2004 ocağında Int J Cardiol Dergisinde yayınlanmıştır.

Araştırmacılar bir hafta boyunca otuz dakika süreyle bir grup fareye Çörek Otunda bulunan anti enflamatuardan 100 mg. vermişlerdir. Bunun neticesinde anti enflamatuar özelliğin kanda homocysteine maddesinin yükselmesine karşı etkili olduğunu tespit etmişlerdir. (Doğal olarak farelere bu deneyden önce homocysteine maddesinin düzeyini yükseltecek ilaç verilmiştir.)

Homocysteine maddesinin kandaki yüksekliği trigliserit, kolesterol ve vücuda zararlı oksidan maddelerin düzeyinin yükselmesine yol açmaktadır. Araştırmacılar Çörek Otu özünün homocysteine düzeyinin yüksekliğine eşlik eden zararlı maddelerin azalmasına yol açtığını görmüşlerdir. Bu, Çörek Otu yağının homocysteine düzeyinin yüksekliği ile ona eşlik eden kan yağlarının yükselmesi neticesinde meydana çıkan zararlı etkilerden kalbi ve damarları korumasının mümkün olduğu anlamına gelmektedir. Hiç kuşkusuz bu alanda daha fazla araştırma yapmaya ihtiyaç vardır.

Çörek Otunun Antioksidan Oluşu

Çörek otu J Vet Med Clin Med Dergisinin 2003 Haziran sayısında bir araştırma yayınlandı. Bu çalışmayı yürüten doktorlar carbon tetra celoride verilen farelerde Çörek Otu’nun antioksidan olarak etkilerini tespit etmek için bir deney yaptılar. Bu deney 60 fare üzerinde gerçekleştirildi ve birçok fareye karın zarından (periton) girerek Çörek Otu yağı verildi. Bu deney 45 gün sürdürüldü. Deney neticesinde araştırmacılar Çörek Otu yağının lipid peroxidation düzeyini düşürdüğünü, buna karşılık antioksidan maddeleri arttığını tespit ettiler. Bilindiği üzere antioksidan maddeler, vücudu birçok dokuda tahribat oluşturan ve damar sertliği, kanser, bunama ve benzeri birçok hastalığa yol açan serbest radikallerin etkisinden korumaktadır.

Drug Chem Toxicol Dergisinin 2003 mayısında yayınlanan bir başka araştırma Çörek Otu yağında antioksidan maddenin bulunduğunu ortaya koydu.

Çörek Otu ve Tansiyon Yüksekliği

Kazablanka (Fas) Therapi Dergisinin 2000 sayısında yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar günlük olarak 0.6 mg. alınacak Çörek Otu özünün idrar söktürdüğünü ve tansiyonu düşürdüğünü tespit ettiler. Çörek otu özü ile tedavi edilen farelerde tansiyon yüksekliği ortalama olarak % 22 oranında düşerken nidilat hapı verilerek tedavi edilen farelerde % 18 oranında düştüğü görüldü. (Nidilat, tansiyon düşürücü etkisi bilinen meşhur bir haptır.) Çörek otu ile tedavi edilen farelerde idrar miktarı artmıştır.

Çörek Otu ve Romatizma

Ağa Han Üniversitesinden (Pakistan) araştırmacılar, Phytother Dergisinin 2003 Eylül sayısında yayınlanan bir çalışmalarında aşağıdaki soruyu gündeme getirdiler: Romatizma hastalığına yakalanmış olan kimselerde mafsal iltihabının hafifletilmesinde Çörek Otu ne gibi bir rol oynamaktadır? Doktorlar tarafından bilinen vücutta fagostik hücrelerin (macrophages) ürettiği bir madde olduğu ve bu maddenin nitric oxsid adını aldığı bilinmektedir. Bu madde iltihap olayında arabulucu bir rol oynamaktadır. Araştırmacılar Çörek Otu özünün nitric oxsid üretimini yavaşlattığını tespit etmişlerdir. Belki bu, Çörek Otu’nun eklem iltihaplarını hafifletmedeki rolünü açıklayabilir.

Demmam Kral Faysal Üniversitesinden Dr. el-Ğâmidî’nin J Ethno Pharmacol Dergisinin 2001 sayısında yayınlanan bir araştırmasına göre Çörek Otu’nun eklem iltihaplarına karşı yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu özellik Çörek Otu’nun bu etki mekanizmasını anlamak için daha fazla çalışma yapılmasına kapıyı aralayacaktır.

Çörek Otunun Kanı Sulandırması

Çörek otu Demmam Kral Faysal Üniversitesinde (Suudi Arabistan) fareler üzerinde yapılan bir çalışma Çörek Otu yağının pıhtılaşma faktörlerine karşı etkisini ortaya koymuştur. Denek fareler Çörek Otu yağı ihtiva eden unla beslenmiştir. Araştırmacılar normal unla besledikleri farelerle bu fareleri mukayese etmişlerdir. Ortaya çıkan sonuç pıhtılaşma faktörlerinde bazı değişikliklerin görüldüğüdür. Farelerin kanında fibrinojen maddesinin yükseldiği görülmüştür ve prothrombin zamanı uzamıştır. Bu da bize Çörek Otu yağı kullanarak farelerde kanı pıhtılaştıran faktörde değişiklikler meydana getirme imkanı olduğunu göstermektedir.

Çörek Otu ve Mikroplar

Kahire Üniversitesinden Dr. Mürsî Acta Microbiol Pol Dergisinin 2000 sayısında yayınlanan bir araştırmasında Çörek Otu’nun mikroplara olan etkisini incelemiştir. Doktor, gram pozitif boyadan 16, gram negatif boyadan 6 çeşit üzerinde incelemede bulunmuştur. Bunun neticesinde bazı mikrop türlerinin Çörek Otu özüne karşı olumlu cevap verdiği ortaya çıkmıştır.

Çörek Otu ve Mantarlar

Ağa Han Üniversitesinde (Pakistan) yapılan bir çalışma Phytother Res Dergisinin 2003 Şubat sayısında yayınlanmıştır. Bu çalışmada kandidiyasiz (candıda albıcans) hastalığına yakalandırılan fareler Çörek Otu özüyle tedavi edilmiştir. Araştırmacılar candida albicans mantarlarının gelişiminde çok büyük oranda gerileme olduğunu görmüşlerdir. Dr. Ağa Han araştırmasının sonunda şöyle demiştir: “Bu çalışmanın neticesi, Çörek Otu’nun mantarların tedavisinde faal olduğunu ortaya koymaktadır.”

hamile kalmaÇörek Otu ve Hamilelik

 Çörek otu hamile kalma olasılığını yükseltir. Çörek otu hormon sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar ve vücut salgılarını düzenler. Çörekotu düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olan çok değerli bir bitkidir. Çörek otu kadınlarda ovülasyon, menüstrasyon ve hamilelikte üreme sistemlerinde aktif olup, rahim kaslarının kasılmasını teşvik eder. Bu sayede doğumu kolaylaştırır.

Hamile kalmak için Ballı Çörek Otu Macunu

 Bu karışımdan her gün 1 şeker kaşığı adetin 2. günü başlanıp 12. güne kadar sabah akşam yenir. Bu karışım yumurtaları büyütüp hormonları düzenler. Dolayısıyla hamile kalma ihtimalini yükseltir.
Hamile kaldıktan sonra tüketmeyiniz. Çörekotu hamilelik süresince kullanılmamalıdır. Ama doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince tüketilirse, anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.

Çörek Otu ve Alerji

Laboratuvar araştırmaları, Çörek Otu’nun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve buna bağlı olarak vücudu tahrip eden mikroplara ve virüslere karşı gücünü, ayrıca kansere karşı direncini artırdığını ortaya koymuştur.

Çörek Otu ve Alerjik Hastalıklar

Ballı Çörekotu macunu Alerji astım Berlin (Almanya) Charite Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre araştırmacılar alerjik hastalıklara yakalanmış 152 hasta üzerinde bir çalışma yapmışlardır. (Bu hastalarda alerjik burun iltihabı, astım ve egzama hastalıkları bulunmaktaydı.) Yapılan çalışma Tohoku J Exp Med Dergisinin 2003 sayısında yayınlanmıştır. Bu alerjik hastalar, Çörek Otu yağı ihtiva eden kapsüllerden günlük 40- 80 mg. arası verilerek tedavi edilmişlerdir. Hastalardan bu deney süresince özel ölçüm araçlarıyla kendilerindeki belirtileri kaydetmeleri istenmiştir. İmmunglobilin-E (IgE) ölçümü gibi laboratuar tetkikleri ile hastaların akyuvar sayısı, cortizol hormon düzeyi, iyi huylu (HDL) ve kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyleri ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar astım veya alerjik burun iltihabı ya da egzama hastalığına yakalanmış kişilerde belirtilerin iyiye doğru gittiğini ortaya koymuştur. Bu hastalarda trigliserid düzeyi hafif miktarda düşmüş, buna karşılık faydalı kolesterol düzeyi açık biçimde yükselmiştir. Diğer yandan da cortizol veya lenfositlerde kayda değer bir etki görülmemiştir. Alman araştırmacılar, yaptıkları deneyden Çörek Otu yağının alerjik hastalıklarda ek bir ilaç olarak etkin olduğu sonucunu çıkarmışlardır.

Çörek Otu ve Astım, Nefes Darlığı

alerji astim Senelerden beri Çörek Otu ilaçları öksürük ve solunum yolu hastalıklarında kullanılmaktadır. Acaba bunun doğru olduğuna bilimsel ve modern bir delil bulunmakta mıdır?

Riyad Kral Suud Üniversitesinden araştırmacılar Çörek Otu yağının antı enflamatuar etkisini kobay olarak kullandıkları Hint domuzunun (Guinea Pig) nefes borusu (Trachea) üzerinde araştırmışlardır. Araştırma neticesinde anti enflamatuar etkinin nefes borusu adaleleri üzerinde gevşetici bir role sahip olduğunu görmüşlerdir. Bir başka ifadeyle Çörek Otu yağının anti enflamatuar özelliğinin nefes borusu adalesini genişlettiği ortaya çıkmıştır. Bu da nefes darlığının tedavisine yardımcı olmaktadır.

Astım ve Nefes Darlığı Tedavisinde Çörek Otu

Bilindiği üzere Çörek Otu astım ve nefes darlığında uzun senelerden beri kullanılmaktadır. Dr. Cilani, Çörek Otu özünün nefes borusunu genişletici ve adalelerini gevşetici (spasmolytic) etkisini öğrenmek için laboratuar çalışması yapmıştır. Yapılan çalışma, Çörek Otu yağının kalsiyum salgılanmasını engelleyerek adaleleri gevşetici ve nefes borusunu açıcı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Çörek Otu ve Şeker Hastalığı

2003 Aralığında Tohoku J Exp Med Dergisinde yayınlanan bir çalışmada Türkiye 100. Yıl Üniversitesinden araştırmacılar şeker hastalığına yakalattıkları 50 fare üzerinde deney yapmışlardır. Bunu farelere karın zarından (periton) girerek streptozotocin maddesi vererek yapmışlardır. Bundan sonra fareler iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba otuz gün süre ile her gün karın zarından (periton) uçucu Çörek Otu yağı verilmiştir. Diğer gruba ise Çörek Otu yağı içermeyen tuzlu bir sıvı verilmiştir. Araştırmacılar şeker hastalığına yakalanmış farelerde Çörek Otu yağının kanda şeker oranını düşürdüğünü ve insülin miktarını arttırdığını tespit etmişlerdir. Ayrıca Çörek Otu yağı insülin salgılanmasından sorumlu pankreasta beta hücrelerini harekete geçirip, çoğaltmıştır. Bu da Çörek Otu’nun şeker hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Japonya’da yapılıp 2002 Aralığında Ress Vet Sci Dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar Çörek Otu yağının şeker hastalığına yakalandırılan farelerde insülin salgısını arttırdığını tespit etmişlerdir. Deney farelerinde Çörek Otu yağı kanlarında şekerin düşmesine yol açmıştır.

Dr. Muhammed ed-Dehâhınî’nin 2002 yılında Planta Med Dergisinde bir araştırması yayınlanmıştır. Doktor bu çalışmasında kan şekerini düşüren Çörek Otu yağının etkisinin kanda insülin miktarını arttırarak değil, aksine pankreas harici bir yoldan sağlamış olabileceğini ileri sürmüştür. Fakat bu konuda daha çok bilimsel çalışma yapmaya ihtiyaç vardır.

 

Türkiye’de 100. Yıl Üniversitesinde yapılıp, 2001 yılında yayınlanan bir araştırmada bu kez Yeni Zelanda tavşanları kobay olarak kullanılmıştır. Tavşanlar iki gruba ayrıldıktan sonra bir grup şeker hastası yapılmış ve ağız yoluyla iki ay süreyle günlük olarak Çörek Otu özü ile tedavi edilmiştir. Araştırmacılar bu inceleme sonunda Çörek Otu özüyle tedavi edilen tavşanlarda kan şekerinin düştüğünü, bunun yanında damar sertliği oluşumunu azaltmada rolü olan antioksidan maddelerin arttığını tespit etmişlerdir.

Çörek Otu ve Kolesterol

Kazablanka (Fas) Kral II. Hasan Üniversitesinden araştırmacılar Çörek Otu’nun farelerde kolesterol ve kan şekeri düzeyine olan etkisini araştırdılar. Bu çalışmada farelere on iki hafta boyunca 1 mg. Çörek Otu yağı verildi. Yapılan deneyin sonunda farelerin kanında kolesterolün % 15, trigliseritin % 22, kan şekerinin % 16.5 azaldığı, buna karşılık hemoglobin miktarının % 17.5 arttığı görüldü.Bu da bize Çörek Otu yağının insanlarda kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürmekte etkin olabileceği izlenimini vermektedir.

Dr. Muhammed Dahâhınî’nin 2000 Eylül’ünde bir Alman dergisinde yayınlanan çalışması, Çörek Otu yağının farelerde kolesterol ve trigliserit düzeyini düşürdüğünü ortaya koydu.

Çörek Otu ve Kanser

Laboratuvar araştırmaları, Çörek Otu’nun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve buna bağlı olarak vücudu tahrip eden mikroplara ve virüslere karşı gücünü, ayrıca kansere karşı direncini artırdığını ortaya koymuştur.

Bugün Amerika’nın en büyük enstitüsünde Dr. Ahmed el-Kâdî ve Dr. Üsame Kandil ileri safhadaki kanser ve aids hastalarına bala katılmış Çörek Otu vermektedirler.

Kanser hücresi Bir başka araştırmada Çörek Otu’nun meme, prostat, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmayı başardığı ortaya konmuştur. Bir başka araştırma Çörek Otu’nun fagositik (phagocytic) hücrelerinin candida albicans adındaki bir çeşit mantar türünü yutma gücünü arttırdığını ortaya koymuştur.

Amerikada Güney Carolina Hilton Head Island’da bulunan Kanser Araştırma Laboratuarında, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri, Çörek otu yağının (Nigella Sativa) tümör tedavisinde, kemoterapide görülen negatif yan etkileri göstermeyip büyük başarılar sağladığını kanıtlamıştır. Çalışmalarda Nigella Sativanın kemik iliği büyüme oranını %250 gibi bir rakama çıkardığı ve tümörün büyümesini %50 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Bu durum, bağışıklık sistemini uyararak hücreleri virüslerin yok edici özelliğinden koruyan interferon üretimini arttırmaktadır.

Son zamanlarda Aids konusunda yapılan bağımsız çalışmalar, Çörek Otu’nun doğal katil hücre aktivitesini arttırırken aynı anda yardımcı ve bastırıcı T hücreleri arasındaki oranı da geliştirip savunma sistemi üzerinde meydana getirdiği şaşırtıcı etkilerini ortaya çıkarmıştır

Çörek Otu ve Karaciğer Kanseri

J. Carcinog Dergisinin 2003 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre Sri Lanka Kelaniya Üniversitesinden uzmanlar diethylnitrosamine vererek karaciğer kanseri oluşturdukları 60 fare üzerinde araştırma yapmışlardır. Bu farelerden bir grubuna Çörek Otundan bir karışım verilirken, diğer gruba sadece ot verilmiştir. Daha sonra araştırmacılar bu fareleri on hafta süreyle izlemeye almışlar ve deney farelerinde karaciğer dokusunu inceledikten sonra kanser etkisinin şiddetinin Çörek Otu karışımı ile tedavi edilen farelerde daha az olduğunu ortaya koymuşlardır. Araştırmacılar buradan bu çeşit maddelerin karaciğeri kanserojen etkilerden korumada payı olduğu sonucunu çıkarmışlardır.

Çörek Otu ve Kolon Kanseri

 Acaba insan Çörek Otu sayesinde kolon kanserinden korunabilir mi? Mısır Tanta Üniversitesinden araştırmacılar bu soruya cevap vermeye çalışmış ve araştırmalarını 2003 Şubatında Nutr Cancer Dergisinde yayınlamışlardır. Araştırmacılar 45 fareye kolon kanserine yol açan kimyasal madde vermişler, 30 fareye de ağız yoluyla Çörek Otu yağı içirmişlerdir. Deneyin yapılmasından on dört hafta sonra Çörek Otu yağı verilen farelerde kolon, karaciğer veya böbrek üzerinde herhangi bir kanserli değişiklik olmadığını görmüşlerdir. Bu da bize Çörek Otu’nun uçucu yağının kolon kanseri oluşumunu engellemedeki gücünü göstermektedir.

Çörek Otu ve Meme Kanseri

A.B.D Jackson Mississipi Üniversitesinde yapılan ve Bio Med Sci Instrum Dergisinde 2003 yılında yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar Çörek Otu özü kullanmanın meme kanseri hücrelerini yavaşlatmadaki etkisini ortaya koymuşlardır. Bu çalışma bu alanda daha fazla çalışmanın kapısını aralayacak niteliktedir.

Çörek Otu ve Zayıflama

zayıflama tartıİnsanın fazla kilo alması birinci derecede yediği sağlıksız ve yapay besinler ile olur. Bu konuda en önemli düşmanınız yapay şekerlerdir. Lütfen önce Şekerler makalemizi okuyunuz.

 Gıdalarımızda bulunan hayati madde (mineral, vitamin, enzim) oranı gittikçe azalmaktadır. Bunun sebepi gıda endüstrisidir. Vücudumuza ne kadar çok miktarda yiyecek alırsak aslında hiç bir zaman bu miktar yeterli olmayacaktır. Çünkü içeriği boştur.

Bu kısır döngüyü ancak gıda endüstrisinin bize sunduğu içeriksiz, tatlandırıcılar ve aromalı suni maddeler içeren gıdalardan vazgeçip (bisküvi, cips, çikolata, kola vb.) yerine besin değeri tam, taze ve organik gıdalara geçerek kırabiliriz.

Beslenmemizde en önemli olgulardan biri de Çiğ ve Taze beslenmektir. Lütfen Çiğ ve Taze Beslenme makalemizi de okuyunuz.

Çörekotu ve Zayıflama

Çörekotu tohumuModern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının devası olarak tanımlamıştır.
Çörek otu yüzde 5.5 oranında lif içerir. Yemeklerden önce alınan çörek otu iştahınızı azaltabilir ve çabuk doyma hissi oluşturur.

Çörek Otu zayıflamanıza şu yollarla yardımcı olur.

 • İştahı kapatır
 • Çörek otu bir antioksidandır, safra yollarını boşaltır
 • Karaciğeri temizler ve sindirimi hızlandırır.
 • Müshil etkisi göstererek bağırsakları kaygan hale getirir, yani besinlerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesini sağlar.

Çörek otunun anti obezite ve müshil etkileri gösterdiğine dair bilimsel çalışmalar ve laboratuvar verileri mevcuttur.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

 karabiber baharat oğütücüÇörek Otu’nu Çörek Otu Tohumu olarak satın alınız. Kesinlikle öğütülmüş çörekotu almayınız. Çünkü Çörek otunun içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve diğer değerli mineraller eğer öğütme işlemi uzun sürer ve bekleme söz konusu olursa niteliğini yitirebilir.

Çörekotu öğütülmeden yenirse sindirilemez, öğütülerek veya çiğnenerek yenmesi gerekir.

Çörek Otu tohumlarını uygun bir öğütücü ile kullanacağınız kadarını öğüterek kullanabilirsiniz. Öğütücüyü baharatçılarda bulabilirsiniz, karabiber öğütücü diye satılıyor. Fiyatı 15-20 TL civarı.

Çörek otu tohumunu kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir şeker kaşığı çiğneyerek bir bardak su ile yutmalısınız. Tadı güzel olmadığından bu zor gelebilir o nedenle Ballı Çörek Otu Macunu tavsiye ederiz.

Çörek Otu yağı kullanımı aynı şekilde kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir çay kaşığı kadarını bir bardak su ile yutmalısınız.

 

 • Çörek otunun bileşiminde bulunan proteinlerin sindiriminin kolay olması için aç karnına mide asidiyle doğrudan temas etmesi istendiğinden süt veya yoğurtla yenmesi önerilmemektedir.
 • Yeni öğütülmüş çörekotu bekletilmeden rendelenmiş elma veya armuda karıştırılarak yenebilir. Taze sıkılmış meyve suyuna karıştırarak ta kullanılabilir. Çocuklara da sevdikleri bilinen gıdalara karıştırılarak verilebilir. (meyve püreleri)
 • Çörekotu hamilelik süresinde kullanılmamalıdır. Ama hamile kalmadan önce 6-8 ay boyunca ve doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.
 • Çörekotu yeterli miktarda bitkisel omega-3 ihtiva eder, ilave olarak bitkisel omega-3 takviyeli gıdalar (keten tohumu vb.) yenmemelidir.
 • Araştırmalara göre kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce, yani günde 3 kez çörek otunu çiğneyerek yutmak (veya yağını içmek) onlarca yararlı etkisi yanında aynı zamanda sağlıklı kilo vermenize de (zayıflama) yardımcıdır.
 • Bazı araştırmacılar Çörek otunu her gün değil bir gün kullanıp iki gün ara vererek kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bu konuda çok kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Önemli olan nokta önerilen dozdan fazlasını almamaktır. Çok önemli sağlık sorunları yaratmasa da önerilenden çok tüketilen her gıda vücuda zarar verebilir.
 • Kan şekeri düşük olanların doktor kontrolünde çörekotu kullanması gerekir.

 

Kaynak : doğalvadi.com

Benzer Haberler:

Yorumlar

Yorum


Hit Counter provided by Acrylic Display